25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Σερβία-ΗΠΑ 84-110: Όταν «πάτησε γκάζι» δεν ξανακοίταξε πίσω (vids)

Σε ένα ματς με μπάσκετ πολύ υψηλού επιπέδου, η νίκη ήταν υπόθεση... μιας περιόδου για την Team USA. Η ομάδα του Στιβ Κερ «πάτησε γκάζι» στην 3η περίοδο, μετατρέποντας το παιχνίδι από ανταγωνιστικό σε... show time και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες, επικρατώντας της Σερβίας με 110-84. Νωρίτερα για τον ίδιο όμιλο, το Νότιο Σουδάν κέρδισε το Πουέρτο Ρίκο με 90-79.

Απίθανο το ξεκίνημα των Σέρβων, οι οποίοι με «όπλο» τη σκληρή τους άμυνα πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο 2.41’ (10-2), σε ένα σημείο που είχαν παραχωρήσει το μοναδικό καλάθι των Αμερικάνων στον αιφνιδιασμό και μετρούσαν ήδη 2 κλεψίματα, έχοντας υποχρεώσει την Team USA σε 3 λάθη! Το time-out του Στιβ Κερ «ξεμπλόκαρε» το μυαλό της ομάδας του, η οποία κατάφερε να βρει ρυθμό πίσω απ’ τη γραμμή των 6μ75 με τους Κάρι-Μπούκερ και να μειώσει άμεσα σε 12-11, ενώ στη συνέχεια ο Λεμπρόν Τζέιμς έδωσε το προβάδισμα με έμμεσο τρίποντο (12-14). Οι Βαλκάνιοι εκμεταλλεύτηκαν την έξοδο των Κάρι-Τζέιμς απ’ το παρκέ, «έτρεξαν» σερί 8-0 και προσπέρασαν με 20-14, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να «κλείνουν» το δεκάλεπτο με σερί 0-11 (20-25), πράγμα που οφείλεται στην είσοδο των Ντουράντ και Έντουαρντς στο παρκέ.

Ο «KD» έδειξε απ’ την 1η περίοδο ότι είχε ορέξεις και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου δε σταμάτησε… να σκοράρει (14 πόντοι, 5/5 σουτ, 4/4 τρίποντα), με αποτέλεσμα η Team USA να παίρνει το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα με 25-35. Ακόμη κι όταν αντικαταστάθηκε ο Ντουράντ, ο ρυθμός των Αμερικάνων δε χάθηκε, αφού με εξαιρετικές συνεργασίες έβαζαν εύκολα τη μπάλα στο καλάθι, με τον Γιόκιτς να παλεύει… μόνος για τη Σερβία και να κρατάει τη διαφορά σε καλά επίπεδα (36-40). Δύο τρίποντα από Λεμπρόν και Κάρι ανέβασαν τη διάφορα και πάλι στους 10 για την ομάδα του Στιβ Κερ (36-46), με το παιχνίδι στη συνέχεια να μετατρέπεται σε «Run-and-Gun» και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 49-58 με buzzer-beater καλάθι εκτός ισορροπίας απ’ τον Ντουράντ. Απίθανος στο πρώτο εικοσάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με 21 πόντους και 8/8 σουτ (5/5 τρίποντα), με τους Βαλκάνιους να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον δικό τους παικταρά, Νίκολα Γιόκιτς (12 πόντοι, 4/5 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Η 3η περίοδος δεν είχε τόσο έξαλλο ρυθμό όσο το τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, με την Team USA να παίζει καλύτερη άμυνά και μέσα από αυτήν να βρίσκει καλάθια στον αιφνιδιασμό για να φτάσει στο +14 και το 59-73. Η Σερβία αδυνατούσε πλέον να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, καθώς δεν έβρισκε λύσεις ούτε με σουτ από μακρινή απόσταση, με τις ΗΠΑ να καταφέρνουν να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο στο +19 μετά από εντυπωσιακό καλάθι του Έντουαρντς (65-84).

Στο 2ο ημίχρονο οι ΗΠΑ βρήκαν την ευκαιρία για… show time με τον Αντεμπάγιο και ξέφυγαν με 21 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου (65-86), με τους Σέρβους, πάντως, να βγάζουν μια αντίδραση και να μειώνουν σε 73-86, με 6:25’ να απομένουν για το φινάλε. Ένα 5-0 από Χόλιντεϊ και Κάρι σταμάτησε τις όποιες ελπίδες της ομάδας του Σβέτισλαβ Πέσιτς, με τους τυπικά γηπεδούχους να μην επιστρέφουν στη συνέχεια και την Team USA να παίρνει τη νίκη με 110-84.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Team USA ήταν ανώτερη σε πολλές στατιστικές κατηγορίες, ωστόσο αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν η ευστοχία στα τρίποντα, καθώς μέτρησε 18/32 (56%), έναντι του άσχημου 9/37 (24%) των Σέρβων.