25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Σερβία-Ελλάδα 94-72: «Γερό» μάθημα πριν από τη Λιλ (vids+pics)

Η Εθνική Ανδρών εμφανίστηκε με αρκετά προβλήματα στις δύο πλευρές του παρκέ στο Βελιγράδι, απόρροια ίσως και της απουσίας του Νικ Καλάθη που προσφέρει αρμονία στο παιχνίδι μας, και οι σαφέστατα πιο... πεινασμένοι Σέρβοι στο εντός έδρας φιλικό τους, της πρόσφεραν με 94-72 ένα πολύ δυνατό μάθημα εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων και του παιχνιδιού της πρεμιέρας (27/7), με αντίπαλο τον Καναδά.

Οι Σέρβοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο, όμως ο Γιάννης κράτησε κοντά την Εθνική μας, μειώνοντας με γκολ-φάουλ σε 10-8 στα μισά της πρώτης περιόδου. Τα λάθη στην επίθεσή μας, απόντος του Καλάθη, δεν ήταν λίγα, με την άμυνά μας επί της ουσίας να επιτρέπει καλάθια κλάσης για τους γηπεδούχους, κυρίως από τον Μπογκντάνοβιτς, με μερικές εμπνεύσεις παικτών μας από τον πάγκο να μας κρατούν σε κοντινή επαφή με το σκορ, βλέποντας τον Μωραΐτη να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ για το 26-21.

Τα επιθετικά λάθη συνεχίστηκαν κι αυτό δεν μπορούσε να μείνει ατιμώρητο, με τους παίκτες του Πέσιτς σύντομα να παίρνουν διαφορά σε διψήφιο νούμερο (34-23 στο 14'). Οι Παπανικολάου και Μωραΐτης προσπάθησαν να δώσουν κάποιες λύσεις στο σύνολο του Σπανούλη, μειώνοντας στο -4 την απόσταση (41-37 στο 19'), όμως η ποιότητα του Γιόκιτς έγειρε και πάλι την πλάστιγγα προς τη σερβική πλευρά, με συνέπεια το -9 του ημιχρόνου (48-39).

Ο Μπογκντάνοβιτς πήρε νωρίς το «όπλο» του στην τρίτη περίοδο και οι Σέρβοι ανέβασαν τη διαφορά στο +15 (59-44 στο 24'). Η Εθνική μας κατάφερε με τον Μωραΐτη πάλι να βγαίνει στο προσκήνιο δίπλα στους πιο βασικούς μας παίκτες να μειώσει προσωρινά (62-54 στο 26'), ωστόσο η πληθώρα λύσεων για τους «Πλάβι» έδειχνε, ότι είχαν το πάνω χέρι στο ματς (72-58).

Με λύσεις και στο ανοικτό γήπεδο πια, οι Σέρβοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο +18, δείχνοντας πως το παιχνίδι τους ανήκε και εκθέτοντας πολλαπλά την Εθνική (80-62 στο 34'). Το ματς ξέφυγε έκτοτε, με τους γηπεδούχους να... κρατούν πατημένο το «γκάζι» και να φέρνουν την τελική διαφορά στο +22 υπέρ τους, δείχνοντας όλες μας τις αδυναμίες και όσα πρέπει να διορθώσουμε πριν από την πρεμιέρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες (94-72).

Δεκάλεπτα: 26-21, 48-39, 72-58, 94-72

Ο ΑΡΤΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ: Όταν παίρνει την μπάλα ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, μάλλον όλοι ξέρουμε πού θα καταλήξει, με τον ίδιο να κάνει επίδειξη της ποιότητάς του με 19 πόντους και 5/5 τρίποντα, μεταξύ άλλων, δίνοντας ουσιαστικά εκείνος την κατεύθυνση για την κυρίαρχη εμφάνιση των Σέρβων. Από ελληνικής πλευράς, αν αναζητήσουμε θετικό σημείο σε αυτό το παιχνίδι, σίγουρα αυτό είναι η παρουσία του Δημήτρη Μωραΐτη, που με οκτώ πόντους, τρεις ασίστ, ένα ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και ισάριθμα λάθη σε 20 λεπτά έδειξε πως μπορεί να υπολογίζεται από τον Βασίλη Σπανούλη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με καλύτερη εκτέλεση από κοντά (19/34 έναντι 17/35 δίποντα) αλλά και από μακριά (12/27 έναντι 9/26 τρίποντα), οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν άριστα τις παραπάνω κατοχές από τα επιθετικά ριμπάουντ (10-6), ενώ δείγμα του... πείσματος ήταν και τα έξι παραπάνω κλεψίματά τους (14-8).