19.2 C

Σάσαρι – Περιστέρι 52-75: Άνετη μέσα στην Ιταλία η ομάδα του Σπανούλη

Η Ντιναμό Σάσαρι υποδέχτηκε σε φιλική αναμέτρηση το Περιστέρι, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να παίρνει μία εύκολη εκτός έδρας νίκη με σκορ 75-52.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην ιταλική ομάδα και έφτασαν σε μία άνετη νίκη επί ιταλικού εδάφους ενώ το δεύτερο μεταξύ τους φιλικό θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 24/9 στις 21:00.

Ο αγώνας:

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν κυριαρχικοί από το πρώτο 10λεπτο (12-25 στο 10’) πιέζοντας στην άμυνα και σημειώνοντας εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (16-32 στο 14’) με καλάθι του Τζο Ράγκλαντ, που ήταν κομπιούτερ στο παρκέ.

Η προσωρινή χαλαρότητα και κάποια δύσκολα σουτ των Ιταλών επέτρεψαν στην ομάδα του Μάσιμο Μπουλέρι να πλησιάσει σε… απόσταση αναπνοής (35-38 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι bwin που είχε ισορροπία στο σκοράρισμα ξέφυγε ξανά (45-55 στο 30’) και με τους Χαντς, Ράγκλαντ και Κασελάκη άνοιξε το σκορ (45-62 στο 33’) διευρύνοντας ως το φινάλε τη διαφορά. Οι «κυανοκίτρινοι» στηρίχθηκαν στην άμυνα και το μοιρασμένο σκοράρισμα προκάλεσε πολλά προβλήματα στους Ιταλούς που δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο δεύτερο μέρος γνωρίζοντας την ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-25, 35-38, 45-55, 52-75

ΣΑΣΑΡΙ (Μπουλέρι): Καπελέτι 2, Κάρτα, Πεζάνο, Τρέιερ 5, Κρούσλιν 5 (1), Βαν Έικ 7(1), Ουιτάκερ 7, Ρασπίνο 3(1), Τζεντίλε 5, Γκόμπαλντ 18.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 8 (1/3 τριπ.), Ράγκλαντ 12 (2/2 τριπ.), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χάντς 11, Πουλιανίτης 7 (1/5 τριπ.), Κασελάκης 11 (1/4 τριπ.), Ρένφρο 6, Γουίλιαμς 10, Τόμπσον 4, Χουγκάζ 6, Ζούγρης.