16 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Σάσαρι-ΠΑΟΚ 82-78: “Λύγισε” στο τέλος και έχασε την ευκαιρία (vid)

Έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει από σήμερα το εισιτήριο για τα play-in, αλλά δεν... χάθηκε ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς μπορεί για τρία δεκάλεπτα να βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Οι "ασπρόμαυροι" μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά λύγισαν στις λεπτομέρειες και ηττήθηκαν με 82-78.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στην Ιταλία. Οι Θεσσαλονικείς δυσκολεύονταν να βρουν τη σύνδεσή τους με το καλάθι την ώρα που η Σάσαρι έχτιζε διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων (23-14). Σύντομα έγινε διψήφια, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να υποπίπτει σε αρκετά λάθη. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους Ιταλούς στο +10 (40-30), με τον ΠΑΟΚ να πληρώνει την αστοχία του και τα πολλά λάθη.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε σαφώς βελτιωμένος στο επιθετικό κομμάτι ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από τους 8 πόντους που έληξε το τρίτο δεκάλεπτο. Το 63-55 έγινε 63-62 με συνοπτικές διαδικασίες στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, βάζοντας για τα καλά τους "ασπρόμαυρους" στο παιχνίδι. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι λεπτομέρειες ήταν με το μέρος της ιταλικής ομάδας, η οποία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ: Τζέιλεν Χαντς, Τάιλερ Πόλεϊ και Τζέιλεν Χαντς ηγήθηκαν της προσπάθειας του ΠΑΟΚ, ιδιαίτερα στον τομέα του σκοραρίσματος, ωστόσο δεν αποδείχθηκαν αρκετοί ώστε η ομάδα να φύγει με το "διπλό" από την Ιταλία.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.