16 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Σάσαρι-Μπολόνια 69-72 : Κούπα για την Μπολόνια του συλλέκτη Σκαριόλο (pics+vids)

Σε έναν τελικό που το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από τον υψηλό ρυθμό και το δεύτερο από την μεγάλη επιθετική δυστοκία, η Μπολόνια αποδείχθηκε πολύ σκληρή, πήρε τη νίκη με σκορ 72-69 κόντρα στην Σάσαρι και έφτασε στην κατάκτηση του σούπερ καπ Ιταλίας.

Η κάτοχος του Γιούροκαπ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η Σάσαρι ήταν "καυτή" στο δεύτερο σκοράροντας 30 πόντους στο διάστημα αυτό, γεγονός που την βοήθησε να κλείσει το ημίχρονο στο +6(49-43).

Όπως και κόντρα στην Μιλάνο, η ομάδα του Σκαριόλο αποδείχθηκε αποτελεσματική στον "ανταρτοπόλεμο" και με όπλο την άμυνα της, μπόρεσε να αποσπάσει στο ροζ φύλλο αγώνα ύστερα από δραματικό φινάλε. Ο Μίκι με σουτ μέσης απόστασης έγραψε το 71-69, 25" πριν τη λήξη, η Σάσαρι δεν είχε απάντηση και έχασε οριστικά την ευκαιρία να κατακτήσει τη συγκεκριμένη διοργάνωση για τρίτη φορά στην ιστορία της.

Οι Κορντινιέ(12π,3ριμπ),Οτζελέγιε(9π, 3ριμπ) και Μπάκο(10π, 7ριμπ) σήκωσαν το βάρος για τους νικητές, ενώ για τη Σάσαρι διψήφιοι ήταν οι Ονουάκου και Μπέντζιους με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα.