20.8 C
Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου, 2024

Σαμπάχ – Μαρούσι 70-82: Έλβαρ έκοβε, Χάρης έραβε

Το Μαρούσι δείχνει ομάδα που θα μπορούσε να κάνει καλή πορεία στο φετινό European Cup και ίσως μας απασχολήσει στην πορεία της φετινής σεζόν. Η ελληνική ομάδα έκανε το 2/2 νικώντας την Σαμπάχ στο Αζερμπαΐτζάν με 82-70 και βρίσκεται στην κορυφή του 7ου ομίλου.

Η πρώτη περίοδος είχε εξαιρετικό ρυθμό με τις ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια χωρίς να μπορεί κάποια να πάρει ιδιαίτερο προβάδισμα(27-25). Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε διαφορετικά. Με ένα 9-0 στα πρώτα 3 λεπτά οι Αζέροι απέκτησαν διαφορά 10 πόντων. Το Μαρούσι αντεπιτέθηκε με τον Φρίντρικσον και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενο με έναν 41-40.

Το σκηνικό στην τρίτη περίοδο άλλαξε για πρώτη φορά στο ματς το Μαρούσι ήταν καλό επιθετικά και αμυντικά ταυτόχρονα και ανταμείφθηκε με διαφορά 9 πόντων στο τέλος της περιόδου 62-53.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του Ρίμας Κουρτινάιτις προσπάθησαν να αντεπιτεθούν η ελληνική ομάδα δεν μάσησε βρήκε λύσεις συνέχισε να προηγείται και εν τέλη να πάρει το πολυπόθητο διπλό.

Ο ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Με τον Έλβαρ Φρίντρικσον στο παρκέ η επίθεση του Αμαρουσίου λειτουργούσε σε εξαιρετικό βαθμό πότε με αυτόν ως αιχμή του δόρατος και πότε καθαρά σε ρόλο οργανωτή. Ο Ισλανδός point guard ήταν ο κομβικότερος παίχτης για την ελληνική ομάδα σημειώνοντας 16 πόντους και μοιράζοντας 8 ασίστς

ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ:O Χάρης Γιαννόπουλος δεν ξεχνά την τέχνη του και σε ένα ακόμα παιχνίδι σκόραρε κατά βούληση τελειώνοντας με 20 πόντους και εξαιρετική στατιστική. Ήταν η σίγουρη λύση για την ομάδα του Νίκου Βετούλα.