23.1 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ρίτας – Προμηθέας 77-75: Έμεινε στη μέση… η ανατροπή (vids)

Ο Προμηθέας έφτασε κοντά σε μια τεράστια ανατροπή απέναντι στη Ρίτας, όμως το καλάθι του Αρ Τζέι Κόουλ 3" πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στην λιθουανική ομάδα με 77-75 για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Έτσι, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου υποχώρησε στο 2-2, ενώ η Ρίτας ανέβηκε στο αντίστοιχο ρεκόρ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρίτας ήταν καταιγιστική στο επιθετικό κομμάτι και ενώ ο Προμηθέας βρήκε αρχικά τις λύσεις ώστε να ακολουθήσει (27-23), δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στην δεύτερη περίοδο (51-38).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έσφιξε την άμυνα της και μείωσε την διαφορά μέχρι την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (62-55). Στη τέταρτη περίοδο οι Πατρινοί κατάφεραν να προσπεράσουν (69-73), όμως η λιθουανική ομάδα έβγαλε αντίδραση στα τελευταία δευτερόλεπτα και έφερε το ματς στα ίσια (75-75). Στη συνέχεια ο Άντονι Κάουαν θα αστοχήσει σε ένα πολύ δύσκολο λέι απ και ο Αρ Τζέι Κόουλ θα δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους 3" πριν τη λήξη. Ο Χάιμε Ετσενίκε πήρε το σουτ της τελευταίας κατοχής, όμως δέχτηκε τάπα από τον Τζάστιν Γκόραμ.

Για τους νικητές οι Αρ Τζέι Κόουλ και Μάργκιρις Νορμάντας ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 16 πόντους έκαστος, ενώ 12 πρόσθεσε ο Γκίτις Ματσιούλις.

Από την άλλη πλευρά, για τους Πατρινούς ο Κρις Κόφι πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, όμως δεν ήταν αρκετή.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Ο Προμηθέας δεν κατάφερε ποτέ να βρει ρυθμό σε ένα από τα δυνατά του σημεία όπως από το τρίποντο (7/26).