17.5 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Ρεάλ-Παρτίζαν 98-94: Βασίλισσα από… “ατσάλι”! (pics+vids)

Σε μία αναμέτρηση που είχε ανατροπές, μεγάλες προσωπικότητες και "δυνατά" συναισθήματα, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την απόλυτη ανατροπή από το -18, επικρατώντας με 98-94 της Παρτίζαν. Οι "μπλάνκος" έδειχναν για 25' στο καναβάτσο, αλλά με τις "παλιές... καραβάνες" Γιούλ και Σέρχιο Ροντρίγκες να κάνουν τη διαφορά, έκαναν την ανατροπή και επέστρεψαν από το 0-2 στη σειρά, γράφοντας ιστορία καθώς αυτό δεν έχει ξαναγίνει. Στον αντίποδα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς "έχυσε" την καρδάρα με το γάλα στο δεύτερο ημίχρονο και σε συνδυασμό με τη απειρία της, έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στο Φάιναλ Φορ μετά το 2010.

Αρκετά σκληρό, με αρκετές προσωπικές μονομαχίες, ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η Παρτίζαν στα πρώτα (5') προηγούνταν, αλλά με μικρές διαφορές της τάξης των 2-4 πόντων, με το σκορ στο 10-8.  Μάλιστα, οι δύο ομάδες συμπλήρωσαν νωρίς το μπόνους των βολών, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν, παίρνοντας αρκετούς πόντους από την "γραμμή της φιλανθρωπίας". Το δεκάλεπτο έληξε με την Παρτίζαν να προηγείται με "βραχεία" κεφαλή, με το σκορ στο 23-22.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν τις απαραίτητες λύσεις στη δεύτερη περίοδο και με την κυκλοφορία της μπάλας, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Η επιστροφή του Κέβιν Πάντερ βοήθησε τα μέγιστα στην επιθετική λειτουργία της Παρτίζαν. Μάλιστα με ένα επιμέρους 11-3 σερί οι Σέρβοι προηγήθηκαν με +9, με το σκορ στο 34-25. Στον αντίποδα, η Ρεάλ αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα  στην επίθεση της με αρκετά άστοχα σουτ και βεβιασμένα σουτ έξω από τα 6.75. Έλειπε η φαντασία από το παιχνίδι της "βασίλισσας" και αυτό εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα δεν έμειναν εκεί και με την τριάδα Πάντερ,Νάναλι,Λεσόρ έφτασαν στο +16! Η Παρτίζαν σούταρε με φοβερά ποσοστά έξω από τα 6.75 και πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 55-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε αρκετά με την Ρεάλ βεβαίως να κάνει μεγάλη προσπάθεια να μειώσει την διαφορά. Με τους Τζάναν Μούσα και Ταβάρες να "τραβάνε" το περισσότερο κουπί στην επίθεση των Μαδριλένων. Η Παρτίζαν συνέχισε να έχει καλό ρυθμό επιθετικά, αλλά έχασε τα καλά στοιχεία στην άμυνά της. Με τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +12 (47-35), όμως η ομάδα του Ματέο Τσους δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με ένα επιμέρους 13-4 σερί στα τελευταία (3') της περιόδου Ρεάλ μείωσε στο -7, με το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 76-69.

Από εκεί λοιπόν που οι γηπεδούχοι φάνηκαν να χάνουν την επαφή με το σκορ επέστρεψαν δυναμικά και όλα ήταν ανοιχτά στην τελευταία περίοδο. Η αντίθετη πορεία των δύο ομάδων συνεχίστηκε. Η Παρτίζαν είχε φοβερό πρόβλημα στην άμυνά της, ενώ όσο πλησίαζε η Ρεάλ, "βάρυνε" και η μπάλα στην επίθεση.

Με αυτά και με αυτά, οι "μπλάνκος", ισοφάρισαν αρχικά σε 81-81 με καλάθι του Ροντρίγκες, ενώ με τρίποντο του Γιούλ στο (35'), έφτασαν στην ολική ανατροπή (86-83). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος, φτάνοντας μάλιστα και στη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά, το +9 (97-88). Με δύο λεπτά να απομένουν η Παρτίζαν έκανε την ύστατη προσπάθεια και με έξι πόντους των Έξουμ και Πάντερ, μείωσε στους τρεις (97-94). Στη συνέχεια ο Χάνγκα έκανε το λάθος, έδωσε την κατοχή στους φιλοξενούμενους, όμως με 24" να απομένουν ο Κέβιν Πάντερ (28 πόντους) αστόχησε. Έτσι ο Μάριο Χεζόνια έβαλε 1/2 βολές, ο Έξουμ επίσης αστόχησε και η Ρεάλ κέρδισε μία περιπετειώδη συμμετοχή στο Φάιναλ Φορ του Κάουνας.