27.9 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 89-83: Κυρίαρχος ο Ταβάρες στο “κλάσικο” της αστοχίας (vids)

Υπερπρωταθλήτρια Ισπανίας η Ρεάλ Μαδρίτης!

Η "βασίλισσα" επικράτησε της Μπαρτσελόνα στον τελικό του σούπερ καπ Ισπανίας με σκορ 89-83 σε ένα ψυχοβγαλτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και σημαδεύτηκε από την τεράστια αστοχία των δύο μονομάχων από την περίμετρο(Ρεάλ 5/20 3πτ, Μπαρτσελόνα 6/25 3πτ). Ηγέτης ο Ταβάρες με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά με τον Σανλί να κρατά επιθετικά τη Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ να είναι πολύ άστοχη από την περίμετρο(1/7 3πτ), κλείνοντας ωστόσο την περίοδο στο +2(17-15). Στη δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, έσφιξε την άμυνα της και με μπροστάρη τον Κούριτς(8π στο διάστημα αυτό) πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 8(29-37). Η τρίτη περίοδο είχε το ονοματεπώνυμο του Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος με 3 εύστοχα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες έδωσε πνοή στην ομάδα του από την περίμετρο, οδηγώντας τη στην ανατροπή(55-49,30').

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι παίκτες του Σάρας Γιασικεβίτσιους χτύπησαν κοντά στο καλάθι, παίρνοντας ξανά τα ηνία της αναμέτρησης (58-59,34'). Ο Γιοκουμπάιτις πέτυχε μόλις το 4ο τρίποντο της Μπαρτσελόνα σε 20 απόπειρες για το 61-62, ενώ λίγο αργότερα ο Μούσα πήρε το 5ο φάουλ του Βέσελι. Οι δύο ομάδες τροφοδοτούσαν τους ψηλούς με τον Τόμπεϊ να παίρνει θέση στο παρκέ αντί του Σανλί, γράφοντας με 2 εύστοχες βολές το 67-67 2.24' πριν το σφύριγμα της λήξης. Ο Ταβάρες απάντησε με το ίδιο νόμισμα, βάζοντας την Ρεάλ δύο πόντους μπροστά με 50" να απομένουν. Ο Λαπροβίτολα αστόχησε σε πρώτο χρόνο, πήρε όμως το ριμπάουντ και με ωραία σκαστή πάσα βρήκε τον Τόμπεϊ, που κάρφωσε για την ισοφάριση με 15.8" στο ρολόι. Ο Ντεκ αστόχησε σε μια τραβηγμένη επίθεση και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ταβάρες δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι, η Μπαρτσελόνα χτυπούσε όμως τα αργά πόδια του στην άμυνα και το ματς συνέχισε να είναι "μία σου και μία μου". Ντεκ και Γιοκουμπάιτις πέτυχαν όμορφα καλάθια μετά από προσωπικές ενέργειες και ο Γιαμπουσελέ από τη γραμμή έκανε το 85-83, 40" πριν το τέλος. Ο Ταβάρες κατέβασε τον γενικό σε προσπάθεια του Σανλί, ο Λαπροβίτολα αστόχησε ακάλυπτος για τρεις και ο Ντεκ με 2 εύστοχες βολές έφερε την ομάδα του μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου, η οποία σφραγίστηκε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.