24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Ρεάλ-Μιλάνο 92-88: Αρκετά… σκληρή για να «πεθάνει» (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης... επιβίωσε στο «θρίλερ» με τη Μιλάνο και τη νίκησε στην παράταση με 92-88 (κ.α.), παραμένοντας το μεγάλο φαβορί για τη δεύτερη θέση.

Το μεγάλο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής αποδείχθηκε όντως τέτοιο, με τη «Βασίλισσα» να πανηγυρίζει μία σημαντική επιτυχία βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 21-7, την ώρα που οι Λομβαρδοί «έπεσαν» στο 18-9 και παραμένουν τρίτοι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν όσο πιο μοιρασμένο γινόταν, καθώς συνέβη κάτι που δεν συναντάει κανείς. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κι επικράτησαν 25-16, δείχνοντας να έχουν το μομέντουμ με το μέρος τους. Ωστόσο η δεύτερη περίοδος ανήκε πλήρως στους φιλοξενούμενους οι οποίοι νίκησαν με το ίδιο σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες με 41-41, στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η φάση που «σημάδεψε» το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν η αποβολή του Έντι Ταβάρες με δύο τεχνικές ποινές. Η μεγάλη «μάχη» συνεχιζόταν όμως και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 64-64 και τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Εκεί οι Λομβαρδοί έμοιαζαν να κυριαρχούν στις λεπτομέρειες και ξέφυγαν με διαφορά επτά πόντων (74-81) στο 38' «αγκαλιάζοντας» μία μεγάλη νίκη. Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τρίποντο του Γιουλ σε 81-81, ενώ μετά από καλή άμυνα κέρδισαν και την τελευταία κατοχή. Ο Γιαμπουσέλι έκανε λάθος και τελικά το τελευταίο σουτ έγινε από τον Ντιλέινι, με τον Αμερικανό να αστοχεί σε τρίποντο και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η «Βασίλισσα» εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων δύο φορές (88-81 και 90-83), ωστόσο στα 37,7'' για το φινάλε, ένα εύστοχο δίποντο του Μήτογλου βοήθησε τους Λομβαρδούς να μειώσουν σε 90-88 κι όλα ήταν «ανοιχτά». Στην τελευταία κατοχή ο Ντιλέινι έκανε ανόητο επιθετικό φάουλ στον Γιουλ και ο Γκος με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 92-88.

ΑΓΕΡΑΣΤΟΣ: Τα χρόνια περνούν αλλά ο Σέρχιο Γιουλ παραμένει ένας τεράστιος παίκτης. Ο βετεράνος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, βοηθώντας στην ανατροπή που έκανε η ομάδα του Πάμπλο Λάσο στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γκάμπριελ Ντεκ με 15 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν Χολ και Μέλι με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, όμως δεν αποδείχθηκαν αρκετοί.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρά την αποβολή του Ταβάρες στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ κυριάρχησε στον κομβικό τομέα των ριμπάουντ με 36 έναντι 27 κι εν πολλοίς τα συγκεκριμένα νούμερα έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.