21.4 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Ρεάλ-Μάλαγα 80-90: Ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη “βασίλισσα” και κατέκτησε το Σούπερ Καπ (vids)

Η Μάλαγα έκανε το τέλειο παιχνίδι και επικράτησε στα ίσα της Ρεάλ με 90-80 κατακτώντας το πρώτο Σούπερ Καπ Ισπανίας στην ιστορία της ομάδας.

Η Μάλαγα ξεκίνησε εκπληκτικά το παιχνίδι, κάνοντας ένα 12-0 στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού με τη Ρεάλ να υποκύπτει σε τέσσερα λάθη, μέχρι στη συνέχεια η "Βασίλισσα" να βάλει τα πρώτα της σουτ(5-18). Η πρώτη περίοδος συνεχίστηκε με τους ίδιους ρυθμούς και την διαφορά να είναι στους 13(19-32).

Στην δεύτερη περίοδο η Ρεάλ ανέβασε ρυθμούς και με ένα 20-6 επιμέρους βρέθηκε στο -1(43-44) από την αντίπαλο της. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 45-49.

Στο δεύτερο μέρος η Μάλαγα δεν πτοήθηκε και πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά(47-61), η οποία όμως όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο μειωνόταν σταδιακά. Η "Βασίλισσα" μάλιστα στα 4'28" πριν τη λήξη έφτασε στο -1 και πάλι. Η ομάδα του Ιμπόν Ναβάρο όμως έκανε το τέλειο ματς και δεν μπορούσε να χάσει. Έβαλε τα σουτ που χρειαζόταν και πήρε τη νίκη με διαφορά 10 πόντων, η οποία αντικατοπτρίζει και την εικόνα του παιχνιδιού.

Πρώτος σκόρερ και MVP του τελικού ήταν ο Κάμερον Τέιλορ με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από πλευράς Ρεάλ 19 πόντους είχε ο Φακούντο Καμπάτσο.