17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης – Ουνικάχα Μάλαγα 93-99: “Ξέρανε” τους “μερένχες” η Μάλαγα!

Η Ουνικάχα Μάλαγα έκανε το μεγάλο μπαμ στη Μαδρίτη και έτσι διακόπηκε ξέφρενη πορεία της Ρεάλ στη Liga Endesa. Οι Ανδαλουσιανοί, πατώντας γκάζι από το τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω και έτσι έφυγαν με ένα μεγάλο διπλό με σκορ 93-99.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δυναμική αρχή και αιφνιδίασαν τη «Βασίλισσα» κα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-26. Όμως τα πράγματα άλλαξαν άρδην στη δεύτερη περίοδο και με τους Καμπάτσο και Χεζόνια να αναλαμβάνουν δράση έτρεξαν ένα επιμέρους 29-13 και να κλείνουν το ημίχρονο με 54-39.

Παρόλα αυτά η ομάδα της Ανδαλουσίας δεν το έβαλε κάτω και με τους Τέιλορ και Κράβις να παίρνουν πρωτοβουλίες κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να μειώσουν στο 30’ σε 72-66. Στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι, με τη Μάλαγα να φέρνει το ματς στα ίσα (81-81) στο 35' και με επιμέρους 10-17 πήραν το διπλό με 93-99.

Πρώτος σκόρερ για την Μάλαγα ήταν ο Κράβις με 23π., κάνοντας εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Τάιλερ με 19π,  Κάρτερ με 13π και Καλινόσκι με 11π. Για τη Ρεάλ οι Καμπάτσο με 18π, Χεζόνια με 14π, Ροντρίγκεθ με 11π και Μούσα με 10π. προσπάθησαν για τη 10η νίκη, αλλά δεν έφταναν.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 54-39, 72-66, 93-99