21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπρέογκαν 91-58: Νίκη της Βασίλισσας πριν από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

Μπορεί η Ρεάλ Μαδρίτης να έκανε μέτριο ξεκίνησα κόντρα στην Μπρέογκαν, αλλά στη συνέχεια η Βασίλισσα ανέβασε στροφές και με ένα 24-9 στη δεύτερη περίοδο επανέφερε την τάξη και πήρε τη νίκη με 91-58 και πάει στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague με καλή ψυχολογία.

Αυτή ήταν η 11η νίκη σε 12 αγωνιστικές για το σύνολο του Τσους Ματέο στη Liga Endessa, συνεχίζοντας να είναι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι «μερέγχες», οι οποίοι το 2ο δεκάλεπτο εξαφάνισαν την αντίπαλο τους με επιθετική ραψωδία, αλλά και άμυνα «γρανίτη», είδαν τους Μούσα με 17π., Χεζόνια με 11π. και Κοζέρ και Αλοσέν με 10 πόντους έκαστος να αναλαμβάνουν βγάζουν τα… κάστανα από τη φωτιά.

Από την Μπρέογκαν ο Φερνάντεζ με 15π (τους 13 από το πρώτο δεκάλεπτο), ήταν ο μόνο διψήφιος.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-28, 68-40, 91-58