19.6 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 86-79: «Βασίλισσα» με ηγέτη Πουαριέ (vids)

Στην τρίτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα στο "Ελ Κλάσικο" και κατάφερε να επικρατήσει με 86-79.

Και οι δύο ομάδες άρχισαν τον αγώνα δυνατά και έκλεισαν τον πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά ενός πόντου, υπέρ της Ρεάλ (14-13). Με αντίστοιχο τρόπο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος με τους δύο συλλόγους να "ανταλλάζουν" την πρωτιά στο σκορ για αρκετό διάστημα, με τους γηπεδούχους ωστόσο να αυξάνουν προς το τέλος του ημιχρόνου την διαφορά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 37-33.

Η Μπαρτσελόνα πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο όπου στα μέσα της η Ρεάλ είχε αναπτύξει απόσταση 10 πόντων την οποία διατήρησε μέχρι και την αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου. Εκεί η «Βασίλισσα» έδειξε για τα καλά τα δόντια της και κατάφερε να διατηρήσει τον ρυθμό του αγώνα και να φτάσει

Ηγετική εμφάνιση στην επίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε ο Βενσάν Πουαριέ, ο οποίος αναδείχθηκε σε πρώτος σκόρερ της έχοντας 29 πόντους σε 22:56 λεπτά συμμετοχής.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε και ο 16χρονος σέντερ της ομάδας από την πρωτεύουσα της Ισπανίας, Ισμαήλα Ντανιέ ο οποίος κατάφερε σε 13:266 λεπτά συμμετοχής να βάλει 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 37-33, 59-50, 86-79