20.9 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 65-64 : «Δια πυρός και σιδήρου» θριαμβευτές οι Μαδριλένοι (Vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε  τη Μπαρτσελόνα στο Ισπανικό «Ελ Κλάσικο» για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα το οποίο εξελίχθηκε ως «ακατάλληλο για καρδιακούς».  Σε ένα παιχνίδι που πρωταγωνίστησαν οι άμυνες οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 65-64 των Καταλανών υποχρεώνοντας τους στη πρώτη φετινή τους ήττα. Έτσι ο σύλλογος της Μαδρίτης συνεχίζει ως η μοναδική ομάδα στη διοργάνωση που έχει κάνει το απόλυτο σε νίκες.

Οι καταλανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με «όπλο» την άμυνα κατάφεραν να αποσπαστούν απο τους Μαδριλένους  με 14 πόντους (16-30) στα μέσα της δεύτερης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Γουίλι Χερναγκόμεθ .

Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όμως οι μερένχες «γύρισαν τον διακόπτη» και με ένα επιμέρους 12-0, στο οποίο ηγήθηκε ο Γκάμπριελ Ντεκ ,έφτασαν να υπολείπονται της Μπαρτσελόνα με μόλις ένα καλάθι. Με το σκορ 28-30 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ισορόπησε . Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε σχεδόν οκτώ αγωνιστικά λεπτά για να σκοράρει κάτι το οποίο έκανε τελικά ο Κάλινιτς στο δεύτερο λεπτό της τρίτης περιόδου. Από τα μέσα του τρίτου  δεκαλέπτου και μετά, με προτεραιότητα την άμυνα, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ελέγχουν τον αγώνα.

Με τους Μπλαουγκράνα να είναι πολύ άστοχοι οι γηπεδούχοι διεύρυναν το σερί τους που ξεκίνησε από τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου φτάνοντας το στο 35-11 και με αυτόν το τρόπο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος  με σκορ 51-41.

Η Ρεάλ ξεκίνησε εύστοχα την τέταρτη περίοδο και έφτασε πλέον αυτή να προηγείται μέχρι και με 14 πόντους (57-43) ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 41-13 μέσα σε περίπου είκοσι αγωνιστικά λεπτά. Οι καταλανοί απάντησαν με έξι συνεχόμενους πόντους και συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά ρίχνοντάς την μέχρι και  στους τέσσερις (58-54) δύο λεπτά πριν το τέλος .

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία ,το παιχνίδι απέκτησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Ενενήντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Αμπρίνες αστόχησε σε τρίποντο για την Μπαρτσελόνα και έχασε την ευκαιρία να ρίξει την διαφορά στον πόντο.

Κατόπιν μιας βολής του Καμπάτσο για τους γηπεδούχους, ο Σατοράνσκι σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα ( 59-59). Το σερί των φιλοξενούμενων(16-2) ανέκοψαν εκ νέου βολές του Φακούντο Καμπάτσο για τους γηπεδούχους. Με το σκορ 61-59 οι διαιτητές οδηγήθηκαν στο ριπλέι προκειμένου να αποφανθεί σε ποιον θα δινόταν η κατοχή με 17,3 δευτερόλεπτα να απομένουν  στο ρολόι.

Τελικά η κατοχή δόθηκε στη Ρεάλ με την πλάστιγγα να γέρνει ξεκάθαρα υπέρ των  γηπεδούχων. Κατόπιν άστοχων βολών και από τις δύο ομάδες, με 5,2 δευτερόλεπτα να απομένουν και το σκορ 63-60 ο Σατοράνσκι κέρδισε φάουλ με τους διαιτητές να καταλογίζουν 3 βολές . Ο Σατοράνσκι όμως έχασε τις δύο από τις τρεις και το σκορ διαμορφώθηκε 63-61 πριν ο Χεζόνια κάνει το δύο στα δύο από την γραμμή της φιλανθρωπίας και τελικά δώσει  νίκη στην ομάδα του με σκορ 65-64

Κορυφαίος για την Ρεάλ ο Γκάμπριελ Ντεκ που πέτυχε 20 πόντους. Ο Ίαν Βέσελι ξεχώρισε για τη Μπαρτσελόνα πετυχαίνοντας 12 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό ενώ το παιχνίδι της Ρεάλ κόντρα στη Μακάμπι αναβλήθηκε.