20.6 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης – Ανατολού Εφές 130-126 : Η Ρεάλ νικήτρια στο σπουδαιότερο παιχνίδι όλων των εποχών(Vid)

Για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, σε ένα παιχνίδι σταθμός για την ιστορία του αθλήματος, που κρίθηκε στη 4η παράταση και έγινε ρεκόρ παραγωγικότητας, η Ρεάλ επιβλήθηκε της Εφές στη Μαδρίτη με σκορ 130-126. Στους 40 πόντους σταμάτησε ο Τζάναν Μούσα και η Ρεάλ παραμένει το ακλόνητο αφεντικό της διοργάνωσης με 17 νίκες σε 19 αγώνες. Στο 7-12 «υποχώρησε» η μαχητική Εφές.

Στην Μαδρίτη, σε ένα ασύλληπτο, αδιανόητο παιχνίδι, πέρα από κάθε φαντασία, η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Εφές, κόντρα σε όλες τις προβλέψεις. Οι Μαδριλένοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι στην αρχή του παιχνιδιού και παρέδωσαν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ για μεγάλα διαστήματα στους φιλοξενούμενους. Στα μισά της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους σερί 21-5 και ανέκτησαν το προβάδισμα (64-58).

Η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής και το παινχίδι να οδηγείται τελικά στη παράταση (81-81). Στο τέλος του έξτρα 5λεπτου, ο coach Ματέο επέλεξε να κάνει φάουλ ενώ η ομάδα του βρισκόταν μπροστά με 2 πόντους (91-89) με τον Σέιν Λάρκιν να κάνει το 2/2 και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Στην επόμενη κατοχή, ο Μάριο Χεζόνια αστόχησε σε σουτ για «3» και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε 2η παράταση με το σκορ στο 91-91. Ο Σέιν Λάρκιν ευστόχησε σε τρίποντο και έστειλε την Εφές στο +5 (96-91) πριν ο Πλάις στείλει τη διαφορά στους 6 με νέο τρίποντο (99-93), 3 λεπτά πριν τη λήξη. Προβάδισμα 9 πόντων έδωσε ο Ντάριους Τόμπσον στους φιλοξενούμενους με ένα τεράστιο τρίποντο που έστειλε τη διαφορά στους «9», δύο λεπτά πριν τη λήξη (102-93).

Μετά από σημαντικά καλάθια των γηπεδούχων, και με ένα εντυπωσιακό 9-0 σερί, ο Μάριο Χεζόνια με χούκ απο κοντά στην εκπνοή έστειλε το διαστημικό αυτό παιχνίδι σε 3η παράταση διαμορφώνοντας το 102-102. Η Ρεάλ Μαδρίτης τελικά «άρπαξε» τη νίκη από την μαχητικότατη Εφές μετά από το μεγαλειώδες τρίποντο του Μάριο Χεζόνια 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της 4ης παράτασης που έστειλε τη διαφορά στους 4 πόντους (126-122). Η Ρεάλ παραμένει μόνη πρώτη στη κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 17-2, ενώ η Εφές υποχώρησε στο 7-12.

Κορυφαίος για την Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο εντυπωσιακός Τζάναν Μούσα που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 40 πόντους. Συγκλονιστικός ήταν και ο Μάριο Χεζόνια όντας εύστοχος σε τεράστια σουτ, ενώ πρόσθεσε και 31 πόντους. Για την Εφές ξεχώρισε ο Σέιν Λάρκιν που πέτυχε 32 πόντους, μοίρασε 9 ασίστ ενώ είχε και 5 ριμπάουντ.

Την επόμενη αγωνιστική η Ρεάλ φιλοξενείται από την Μπάγερν, ενώ η Εφές αντίστοιχα από τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 25-18/38-36/64-61/81-81(κ.δ)/91-91(π1)/102-102(π2)/111-111(π3)/ 130-126(π4)