18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ρεάλ Μ.-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 85-64: Η κορυφή της ανήκει (pics, vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέβαλλε το παιχνίδι της από τη δεύτερη περίοδο και έφτασε στην 2οη νίκη της στην Ευρωλίγκα με το 85-64 επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Το αποψινό θετικό αποτέλεσμα την έφερε στο 20-3 και τη διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας με τους Ρώσους να βρίσκονται στην 4η θέση και στο 14-8.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με ένα… πινγκ πονγκ ανάμεσα στις δύο ομάδες και το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Οι Ισπανοί κατάφεραν να οδηγήσουν την κούρσα στη δεύτερη περίοδο, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν και μια διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων (30-25, 13’).

Η Ρεάλ απομακρύνθηκε με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45-36) και έφτασε σε διψήφιες διαφορές στην τρίτη περίοδο (56-41, 24’). Ο Γιουλ με ένα σουτ από τα 6μ75 οδήγησε στο +18 (67-49, 28') και ο Τόμπκινς στο +20 (78-58, 35') με τη "βασίλισσα" να φτάνει στη νίκη με το τελικό 85-64.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται την Μπαρτσελόνα για το El Clasico (11/2), ενώ η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης αντιμετωπίζει στο Βερολίνο την Άλμπα (10/2).

Διαιτητές: Ρίζικ, Κορομηλάς, Καρντούμ

Δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64