24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Ρεάλ Μ.-Βιλερμπάν 70-58: Ρούντι από τα παλιά (pics+vids)

Για τρία δεκάλεπτα, η Ρεάλ έμοιαζε με την ομάδα των τελευταίων εβδομάδων,όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο «αφυπνίστηκε» και εν τέλει νίκησε με 70-58 τη Βιλερμπάν στο Wiznik Center. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρούντι Φερνάντεζ, που γύρισε το ρολόι πίσω στον χρόνο, πραγματοποιώντας μια μεγάλη εμφάνιση. Σημείωσε 17 πόντους, με 4 τρίποντα και ήταν αυτός που «ξεκόλλησε» τους Μαδριλένους, από τη δύσκολη θέση που βρέθηκαν στην τρίτη περίοδο.Έτσι λοιπόν η Ρεάλ έφτασε τη 2η σερί νίκη της (μετά από 4 συνεχόμενες ήττες) φαίνεται να αφήνει πίσω της, την κακή της  φόρμα και εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση της Γιούρολιγκ. Για τους Γάλλους, που για (30') πάλεψαν στα ίσα για τη νίκη, στοίχισαν τα πολλά χαμένα ριμπάουντ,ενώ κορυφαίος ήταν ο Κρις Τζόουνς με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ. Θετικός ο Κώστας Αντετοκούνμπο, με τον Έλληνα φόργουορντ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Γενικά νωθρά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες στο επιθετικό κομμάτι. Μέχρι να βρουν τα «πατήματά» τους στο (6') το σκορ ήταν 7-5. Στη συνέχεια η Ρεάλ «ζεστάθηκε» και με τον Ταβάρες να έχει έξι πόντους οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με +6, με το δεκάλεπτο να λήγει 20-14. Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν. Η Γαλλική ομάδα με ένα γρήγορο σερί 6-2 μείωσε στο (13') στους δύο πόντους. Στη συνέχεια οι Μαδριλένοι ξαναπήραν τα «ηνία» της αναμέτρησης αλλά χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν με κάποια μεγάλη διαφορά. Ο Ρούντι Φερνάντεζ είχε εφτά πόντους στο δεκάλεπτο με την Ρεάλ να παίρνει στο (19') τη μεγαλύτερη διαφορά έως εκείνο το σημείο το +8. Πριν με καλάθι ο Λάιτι στείλει τις ομάδες στην ανάπαυλα με το σκορ στο 36-30 υπέρ των γηπεδούχων. Θετικός επίσης στο πρώτο ημίχρονο ο Κώστας Αντετοκούνμπο που είχε έξι πόντους με ένα μπλοκ.

Στην επανάληψη η Βιλερμπάν συνέχισε να έχει πρόβλημα στο αμυντικό της ριμπάουντ. Παρόλα αυτά άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να βάζει δύσκολα στη «βασίλισσα». Ο Ντέιβιντ Λάιτι ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της  Γαλλικής ομάδας. Σημείωσε εννιά πόντους στην τρίτη περίοδο, με τρία τρίποντα,δίνοντας τα προβάδισμα (46-47) μετά από ώρα στην ομάδα του. Πιο συγκεκριμένα στο (29') πριν ο Ρούντι με τρίποντο δώσει το προβάδισμα και πάλι στους Ισπανούς, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 51-47. Αυτό το μομέντουμ που απέκτησε στο τέλος της τρίτης περιόδου εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ. Ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σερί 17-2 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Γιαμπουσέλε και Ρούντι ήταν οι κύριοι εκφραστές αυτού του ξεσπάσματος της «Βασίλισσας», με τον πρώτο να σημειώνει εννιά πόντους και τον Ισπανό έξι.

ΑΦΑΝΤΟΣ: Έλι Οκόμπο. Ο Γάλλος γκάρντ μετά το εκρηκτικό του ξεκίνημα, έχει «βρει» τοίχο το τελευταίο διάστημα. Είχε 8 πόντους με 3/9 σουτ, αλλά δεν βοήθησε σε κανέναν άλλο τομέα του παιχνιδιού. Σίγουρα κάποια μικροπροβλήματα τραυματισμών έχουν παίξει ρόλο στην κάθοδό του τελευταία,αλλά ο Τι Τζέι Πάρκερ περιμένει περισσότερα από αυτόν το επόμενο διάστημα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πραγματικά κυριαρχική η Ρεάλ στα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 52 έναντι 32 των αντιπάλων τους, με 18 από αυτά να είναι επιθετικά. Παρόλο που οι δύο ομάδες είχαν ίδιο ποσοστό στα σουτ εντός πεδιάς (38%) ήταν τόση μεγάλη η διαφορά στα «σκουπίδια» που εν τέλει έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Μαδριλένων.