16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ρεάλ Μ.- Εφές 57-58: Back to back με Μισιτς “βασιλιά”(pics,vids)

Η Εφές σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, με την αμφιλεγόμενη απόφαση της Ρεάλ να μην κάνει φάουλ,πήρε το δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο νικώντας τη «βασίλισσα» με  57-58. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βασιλιε Μισιτς με 23 πόντους.Φοβερος όμως και ο Τιμπορ Πλαις, με τον Γερμανό σέντερ να είναι καθοριστικός στην τελευταία περίοδο.Σημειωσε τους 10 από τους τελευταίους 13 πόντους της Εφές στην τελευταία περίοδο. Είχε 19 πόντους με 7 ριμπάουντ. Η Μαδριλένοι προηγούνταν μέχρι και για 9 πόντους στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα,η Εφές όμως, όλο επέστρεφε και στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμη. Για τους "μπλάνκος" ξεχώρισε ο Ουαλτερ Ταβαρες με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Νωθρά ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες. Στα πρώτα (2') είχαν μπει μόλις τρείς πόντοι. Από εκεί και πέρα όμως είχαμε το πάρτι του Ουαλτερ Ταβαρες. Ο σέντερ των Μαδριλένων σημείωσε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Αυτό έδωσε τη Ρεάλ ένα προβάδισμα 7 πόντων. Παρόλα αυτά η Εφές με 6 σερί πόντους του Λαρκιν, έκλεισε καλά το δεκάλεπτο, με το σκορ στο 15-14 υπέρ της Ρεάλ. Στη δεύτερη περίοδο δεν είχαμε τα μεγάλα σερί και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Η Ρεάλ κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα εκμεταλλευόμενη το μέγεθός της. Αντίστοιχα, για τους Τούρκους, το δίδυμο Λαρκιν με Μισιτς ηγούνταν επιθετικά. Με δύο τρίποντα του Ράντολφ όμως, οι "μπλανκος" έκλεισαν το ημίχρονο με θετική νότα. Το σκορ ήταν 34-29 με τον Ταβάρες να έχει 12 πόντους και τον Μισιτς με 13.

Στην επανάληψη είχαμε περίπου την ίδια εικόνα. Την Ρεάλ να κάνει μικρές διαφορές 6-9 πόντους και την Εφές να επιστρέφει. Στο (25') της αναμέτρησης οι Ισπανοί προηγήθηκαν με +9 (40-31). Με τους Πλαις και Μισιτς όμως οι Τούρκοι έκαναν ένα σερί 9-2, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-40.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματική μάχη. Δυνατές μονομαχίες και χαμηλό σκορ. Πόντο πόντο με τον Πλαις όμως να κάνει τη διαφορά. Σημείωσε 10 πόντους και με ένα λεπτό να απομένει, έβαλε μπροστά τους Τούρκους με 58-55. Ο Γιούλ ευστόχησε σε δίποντο,οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν τα σουτ, με την Εφές να έχει τη μπάλα με (17") δευτερόλεπτα να απομένουν. Σε επίθεση των (14") η Ρεάλ δεν έκανε φάουλ, η Εφές σούταρε, το ριμπάουντ δεν πήγε πουθενά και έτσι έληξε ο χρόνος. Αμφιλεγόμενη απόφαση από τον προπονητή της "βασίλισσας" Πάμπλο Λάσο.

ΑΣΟΣ ΣΤΟ ΜΑΝΙΚΙ: Τιμπορ Πλαις. Σίγουρα ο Βασιλιε Μισιτς ήταν ο πρωταγωνιστής και κράτησε την ομάδα του στα δύσκολα. Όμως ο Γερμανός ήταν φανταστικός. Είχε 19 πόντους με 7 ριμπάουντ με 8/10 σουτ! Παράλληλα,έβαλε τους 10 από τους τελευταίους 13 της Εφές. Σίγουρα ένας πρωταγωνιστής που δεν περίμεναν πολλοί.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ τα ποσοστά δεν ήταν και τα καλύτερα. Παρόλα αυτά η Εφές σούταρε πολύ καλά στα δίποντα (17/32 53%), ενώ οι 6 χαμένες βολές στη Ρεάλ στοίχισαν (11/17). Η Ρεάλ πήρε τη μάχη των ασίστ 14-7 και των λαθών 6-12, αλλά έχασε τα ριμπάουντ με 44-40.