18.4 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

“Παράταση” για την Περφουμερίας Αβενίδα της Φασούλα

Ένα σουτ στην κανονική διάρκεια και δύο ελεύθερες βολές στην παράταση παρατείνουν την αγωνία για την Περφουμερίας Αβενίδα της Μαριέλλας Φασούλα. Η Τζιρόνα νίκησε 81-79 εντός έδρας, έφερε τη σειρά στο 1-1 και η πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας Γυναικών θα κριθεί σε τρίτο αγώνα στις 19 Μαρτίου.

Η Περφουμερίας Αβενίδα ήταν καλύτερη, αλλά η Τζιρόνα διεκδίκησε το καλύτερο που μπορούσε. Η Τζούλια Ρεσινγκέροβα ήταν η ηρωίδα της κανονικής διάρκειας. Έγραψε το 68-68 με 15'' για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου στην επίθεση και στην άμυνα έδωσε το "στοπ" στην Εμέσε Χοφ. Στην παράταση, αυτή που σφράγισε τη νίκη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ήταν η Ρεμπέκα Γκάρντνερ. Η Καθόρλα είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα σε δεύτερη παράταση, αλλά αστόχησε σε διπλή δική της προσπάθεια.

H Γκάρντνερ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν η κορυφαία των νικητών. Η Σίλβια Ντομίνγκεθ με 18 πόντους και η Εμέσε Χοφ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίες της Περφουμερίας Αβενίδα. Η Μαριέλλα Φασούλα έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση με έξι πόντους και εννέα ριμπάουντ σε 14', αλλά βρέθηκε σχετικά γρήγορα να έχει πρόβλημα με τα φάουλ.

Σε τρίτο αγώνα να υπενθυμίσουμε πως θα κριθεί και η πρόκριση της Φαμίλα Σκίο των Τζώρτζη Δικαιουλάκου και Πέτρου Πρέκα, η οποία έκανε το 1-1. Το τρίτο παιχνίδι με την USK Πράγας θα γίνει μεθαύριο (18/3) στην Τσεχία.