17.6 C
Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου, 2024

Πρωτέας Βούλας-IDK Γιουσκότρεν 48-73: Τον «πλήγωσε» η Μάσι(pics)

Ο Πρωτέας υποχρεώθηκε στην δεύτερη σερί του ήττα στο EuroCup γυναικών με σκορ 44-70 απο την Ισπανική IDK Γιουσκότερν στο "Μάκης Λίούγκας" και υποχώρησε στο 1-2.

Στην πρώτη περίοδο ο Πρωτέας δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε. Η Γιουσκότρεν βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και επέβαλε τον ρυθμό της στην Ελληνική ομάδα με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 9-18.Στην δεύτερη περίοδο ο Πρωτέας μπήκς πιο δυνατά και κατάφερε να μειώσει την διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους, αλλά με επιμέρους σκορ 5-13 η διαφορά έφτασε και το +12 για τις Ισπανίδες, με τον Πρωτέα να απαντάει στο τέλος της περιόδου με ένα γρήγορο 5-0 και το ημίχρονο έληξε 26-33.

Με την επιστροφή των ομάδων απο τα αποδυτήρια η Γιουσκότρεν... πάτησε γκάζι. Δεν άφησε κανένα περιθώριο για αντίδραση στην ομάδα του coach Δεσποτάκη και με το επιμέρους σκορ να δείχνει 8-20 η τρίτη περίοδος έκλεισε στο -19(34-53). Τα πράγμα στην τέταρτη περίοδο δεν έγιναν καλύτερα για την Ελληνική ομάδα. Οι Ισπανίδες συνέχισαν με το ίδιο πολύ καλό ρυθμό τους κάνοντας τα τελευταία λεπτά διαδικαστικά. Με αυτή τους την νίκη έκαναν το 3-0 και είναι πρώτες στον όμιλο.