23.4 C

Προμηθέας – Βίρτους 61-83: Και του χρόνου καλύτερα… (vids)

Ο Προμηθέας είχε από καιρό αποχαιρετίσει ουσιαστικά το Eurocup και σήμερα παρότι προσπάθησε να έχει κίνητρο, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της... λαμπερής Βίρτους Μπολόνια για περισσότερο από ένα ημίχρονο. Οι Ιταλοί έφυγαν από την Πάτρα με άνετη νίκη 83-61 και δείχνουν να πατάνε το γκάζι στην τελική ευθεία, με αρχικό στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλο όπου έχουν χάσει έδαφος και στη συνέχεια την τελική επίθεση για να φτάσουν μέχρι το τέλος της διοργάνωσης.

Ο Προμηθέας έκανε ένα ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο, με επιθετικό ηγέτη τον Ρογκαβόπουλο και συνοχή στην άμυνα. Η Βίρτους είχε μεν διαρκές προβάδισμα δεν κατάφερνε δε να ξεφύγει με μεγάλες διαφορές, με το δεκάλεπτο να λήγει 16-21 και το ημίχρονο 30-36.

Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλοί πρόσφεραν σόου. Με τον Κοορντινιέ μαέστρο, αλλά και ολοκληρωτική κυριαρχία σε όλους τους τομείς, έκανε επί μέρους σκορ 14-32 και με το 44-68 μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο.

ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΠΡΟΙΚΑ: Ο Τζεράι Γκραντ πρέπει να ένιωσε... γέρος, όταν στο 36ο λεπτό του αγώνα έμεινε στο παρκέ σε πεντάδα με Τανούλη, Μπαζίνα, Βασιλείου και Λάγιο. Η νέα γενιά του Προμηθέα πήρε και σήμερα παραστάσεις που μπορούν να αποτελέσουν πολύτιμη προίκα για το μέλλον τους.