20.6 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Προμηθέας – Βαλένθια 68-71: «Χαρακίρι» και το… τρένο φεύγει (vids)

Ο Προμηθέας ήταν ιδανικός αυτόχειρας απόψε στην Πάτρα, αφού βρήκε απέναντί του τη Βαλένθια με σημαντικές απουσίες από την πρώτη ομάδα (Ντούμπλιεβιτς, Πρέπελιτς, Κλαβέρ μεταξύ άλλων), έφτασε να προηγηθεί με 68-61 στο 37'30'' και όμως κατάφερε να φύγει ηττημένος από το παρκέ! Με σερί 10-0 στο τέλος, οι Ισπανοί πανηγύρισαν μια μεγάλη δεδομένων των συνθηκών νίκη με 71-68. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα και έβδομη  σε εννέα αγώνες για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που βλέπει την πρόκριση για την επόμενη φάση να απομακρύνεται όλο και περισσότερο, ενώ δε δείχνει και να πιστεύει εν τέλει ότι μπορεί να την κατακτήσει. Στο 7-3 η Βαλένθια που έδειξε την ποιότητά της αν και αποδεκατισμένη.

Ο Προμηθέας είχε μεγάλο άγχος και ακόμα μεγαλύτερη αστοχία στο πρώτο ημίχρονο. Εβρισκε σταθερές λύσεις μόνο από τον Αγραβάνη, είχε 3/12 τρίποντα, αλλά έπαιζε καλή άμυνα και γενικά σωστά, οπότε δεν επέτρεπε στη Βαλένθια να του ξεφύγει. Τα δεκάλεπτα ήταν 14-15 και 35-36, με τους Ισπανούς να στηρίζονται κυρίως στον Ντιμιτρίεβιτς και να είναι εξίσου άστοχοι από μακριά, με 2-10 τρίποντα.

Ο Κέντρικ Ρέι το πήρε πάνω του με την έναρξη του δεύτερου μέρους και άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ανέβασε το τέμπο, σκόραρε και μοίρασε και το 49-43 στο 24' έδινε ψυχολογία στο Προμηθέα. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου άγγιξαν τη διψήφια διαφορά, 54-45 στο 26' και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το 57-52 και κυρίως έχοντας πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Ενα νεκρό επιθετικό τετράλεπτο που είχε αρχίσει από το 28' για τον Προμηθέα έδωσε στη Βαλένθια το δικαίωμα της άμεσης επαναφοράς και του προσπεράσματος με 60-61 στο 34'. O ψύχραιμος Τράβις Σίμπσον αποκατέστησε την τάξη με το 65-61 στο 36' και λίγο αργότερα το σκορ να φτάνει στο 68-61 δίνοντας «αέρα» στον Προμηθέα.

Η Βαλένθια και πάλι επέστρεψε άμεσα, το 68-68 στο 38'30'' άλλαζε στρατόπεδο στην ψυχολογία. Στα 44' οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με 69-68, ο Ρέι έχασε δύο προσπάθειες στην επίθεση, η Βαλένθια πήγε στις βολές στα 19'', ο Πουέρτο ψύχραιμος έκανε το 68-71, ο Ρέι έχασε άλλη μια ευκαιρία για την ισοφάριση και.., τέλος.

ΜΟΙΡΑΙΟΣ: Ο Κέντρικ Ρέι ήταν (συμ)πρωταγωνιστής για 37 λεπτά για τον Προμηθέα, όμως όταν πήρε τις τρεις τελευταίες και καθοριστικές επιθέσεις τις έχασε και μαζί την ευκαιρία να αποσοβήσει την ήττα.