19.5 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Προμηθέας – Σλασκ 90-66: Τρόμαξε, αγρίεψε, προελαύνει (vid)

Ο Προμηθέας άργησε λίγο να... ζεσταθεί, αλλά όταν το έκανε ήταν ασταμάτητος στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ουραγό Σλασκ. Η αναμενόμενη νίκη ήρθε με 90-66 για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, ήταν η 4η στα 5 τελευταία ματς και τον έφερε στο 9-5 και σε θέση τετράδας για την τελική κατάταξη, με την πρόκριση πλέον να θεωρείται δεδομένη.

Ο Προμηθέας αν και προηγήθηκε νωρίς με 7-2, είδε στο 8' το ταμπλό να γράφει 9-25! Κάπου εκεί γύρισε τον διακόπτη με τον Τζο Τόμασον να παίρνει φωτιά, να μειώνει στο δεκάλεπτο σε 18-27 και στο ημίχρονο να έχει περάσει μπροστά με 43-41 και να έχει βάλει το νερό στο αυλάκι.

Η διαφορά κλάσης των δύο ομάδων είναι τεράστια, ο Προμηθέας είχε απαλλαγεί από τα άγχη και σταδιακά ανέβαζε στροφές και με ένα εκρηκτικό φίνις στην τέταρτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά στα ύψη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας αφού... έβλεπε τους αντιπάλους να σκοράρουν στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε απότομα πίεση στην άμυνα και τους έκανε να χάσουν τη μπάλα. Στα 20 λάθη οδήγησε τους Πολωνούς, και αυτό δείχνει πολλά για το τι ακολούθησε.