18.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Προμηθέας-Περιστέρι 91-83: “Καθάρισε” στην 4η και έβαλε… φωτιά στα πλασαρίσματα! (pics+vids)

Σε μία αναμέτρηση με πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των δύο ομάδων, ο Προμηθέας κατόρθωσε να επικρατήσει του Περιστερίου με 91-83 στο Δημήτριος Τόφαλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με διψήφιες διαφορές, όμως το Περιστέρι επέστρεψε δις, με τα πάντα να κρίνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί οι Πατρινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και με πρωταγωνιστές τους Άντονι Κάουαν (13 πόντους, 13 ασίστ) και Τρέβορ Σίμπσον (24 πόντους) πήραν μία νίκη που τους βάζει δυνατά στο κυνήγι της 4η θέσης. Εκεί όπου πλέον έχουμε τριπλή ισοβαθμία στις 12 νίκες ανάμεσα σε ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Προμηθέα. Στον αντίποδα, το Περιστέρι έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει την 3η θέση και ίσως μπλεχτεί στις ισοβαθμίες, εάν ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό την τελευταία αγωνιστική.

Πολύ ωραίος ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και τις επιθέσεις να βρίσκονται σε καλή μέρα. Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα και στο (7') της αναμέτρησης πήρε νωρίς μία διψήφια διαφορά πόντων, με το σκορ στο 20-10.  Η ομάδα του Περιστερίου όμως, αντέδρασε στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου, μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους και το σκορ στο 31-27. Σε αυτό βοήθησε η κυριαρχία των φιλοξενούμενων στα ριμπάουντ, και δη στα επιθετικά με τον Μίρο Μπίλαν να έχει τα περισσότερα εξ' αυτών.

Ένα πρώτο δεκάλεπτο με αρκετά μεγάλο σκορ που θα ήταν δύσκολο να συμβεί και στην δεύτερη περίοδο. Το Περιστέρι αφότου μείωσε τη διαφορά έμεινε κοντά στο σκορ, με τον Προμηθέα όμως να συντηρεί μία διαφορά έξι πόντων (43-37) έως το (15'). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όμως έκανε ένα ακόμα καλό κλείσιμο σε περίοδο. Με τον Φρανσίσκο να αναλαμβάνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν σε 47-47 που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας. Ο Σιμπσον ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ ο Μίρο Μπίλαν, με τα επιθετικά του ριμπάουντ, ήταν ο κύριος πρωταγωνιστής του Περιστερίου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο παίχτηκε περισσότερο παιχνίδι σκοπιμότητας, με τους αιφνιδιασμούς των προηγούμενων δεκαλέπτων να εξαλείφονται σε μεγάλο βαθμό. Αυτό φάνηκε να βοηθάει κυρίως τον Προμηθέα, διότι μετά το τρίποντο του Μάρκους Ντένμον που έδωσε στιγμιαία το προβάδισμα στο Περιστέρι (55-52), έκανε το μεγαλύτερο σερί στην αναμέτρηση. Αυτό ήταν ένα επιμέρους 12-0, που έφερε τους γηπεδούχους στο +9 (64-55). Όπως έγινε και στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε. Με τον Μάρκους Ντένμον να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων, οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους σερί 7-2, μείωσαν σε 68-65 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα πάντα θα κρίνονταν λοιπόν στο τελευταίο δεκάλεπτο και σε μία αναμέτρηση με αρκετές διακυμάνσεις στην απόδοση των δύο ομάδων. Εκρηκτικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους. Με τρία σερί τρίποντα από τους Τρέβορ Σίμπσον και Άντονι Κάουαν ξέφυγαν για ακόμη μία φορά με διψήφια διαφορά (77-65). Ένα προβάδισμα το οποίο η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου συντηρούσε μέχρι το (35'). Έπειτα το Περιστέρι αντέδρασε και πάλι, πιέζοντας σε όλο το γηπέδο και υποχρεώνοντας τον Προμηθέα σε αρκετά λάθη, η αθηναϊκή ομάδα μείωσε με ένα σερί 9-0 στους τέσσερις πόντους (84-80). Στη συνέχεια ο Κόντιτ έδωσε τις λύσεις κάτω από το καλάθι και με τρεις διοκούς του πόντους έφερε τους Πατρινούς και πάλι στο +7. Βέβαια τα λάθη συνεχίστηκαν, όμως το Περιστέρι δεν τα εκμεταλλεύτηκε, καθώς έχασε 3 κρίσιμες βολές με τους Ντένμον και Φρανσίσκο και κάπως έτσι ο Προμηθέας στη ρουλέτα των βολών στο τέλος επικράτησε με 91-83, παίρνοντας την 12η νίκη του.

Ο "ΚΟΥΜΑΝΤΑΔΟΡΟΣ": Άντονι Κάουαν. Ο γκαρντ του Προμηθέα φημίζεται για τις εκτελεστικές του ικανότητες, αλλά σήμερα ήταν πολύ καλός και στην οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του. Τελείωσε την αναμέτρηση με νταμπλ-νταμπλ, 13 πόντους και 13 τελικές πάσες, ενώ είχε 4/4 σουτ εντός εντός πεδιάς, μην αστοχώντας σε ούτε ένα! Αυτό δείχνει περίτρανα ότι έβαλε σε δεύτερη μοίρα το σκοράρισμα και έδωσε περισσότερο βάση στο να καθοδηγήσει τους Πατρινούς στο παρκέ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ήταν τόσο μεγάλη η ευστοχία των γηπεδούχων ( βοήθησε σε αυτό και η κακή άμυνα του Περιστερίου) που ουσιαστικά τους βοήθησε να "σβήσουν" τα πολλά λάθη τους. Σούταραν με 66% στα δίποντα και 50% (10/20) στα τρίποντα, με αποτέλεσμα να εξανεμιστεί το προβάδισμα του Περιστερίου στα ριμπαόυντ (30-24) αλλά και στα κλεψίματα (13-5).