23.4 C

Προμηθέας – Περιστέρι 82-77: Ο νόμος του Αγραβάνη! (vids)

Ο Προμηθέας έκοψε τη φόρα του Περιστερίου που πήγε στην Πάτρα προερχόμενο από δύο συνεχόμενες νίκες και με το ..... έφτασε το δικό του ρεκόρ στο 9-4 και παρέμεινε σε θέση τετράδας. Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το παιχνίδι που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη για τους νικητές, οι οποίοι εντός έδρας όπου επέστρεψαν μετά τις 11 Δεκεμβρίου, έχουν 5-1 και μεγάλη δύναμη. Εχει βρει ρυθμό και ταυτότητα πλέον το Περιστέρι, αλλά πρέπει να βρει κι έναν ψηλό ακόμα για να είναι πλήρες. Το ρεκόρ του είναι 6-7. Υπερτερεί πλέον σε πιθανή ισοβαθμία ο Προμηθέας, αφού έχει νικήσει και τα δύο ματς.

Σε τρία μέρη χωρίστηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Στα πρώτα οκτώ λεπτά, με απόλυτη κυριαρχία του Προμηθέα, σκορ 16-6, στόχευση κοντά στο καλάθι από τους Πατρινούς και εύκολο σκορ κυρίως με τον Αγραβάνη. Στα επόμενα δέκα αγωνιστικά λεπτά, με το Περιστέρι να βρίσκει μακρινό σουτ με τους Κόζι και Γκρέι και αφού μείωσε σε 18-15 στο δεκάλεπτο, να περνάει μέχρι και με πέντε πόντους, 29-34, υποχρεώνοντας τον Προμηθέα με την άμυνά του σε πολλά λάθη. Και τέλος, στο τελευταίο δίλεπτο όταν ο Αγραβάνης το πήρε πάνω του, έβαλε προσωπικούς πόντους και μείωσε στο 37-38 του ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας ανέβασε κατακόρυφα την αμυντική του πίεση και έκοψε το εύκολο σουτ στο Περιστέρι, χτυπούσε μεθοδικά κοντά στο καλάθι όπου η υπεροπλία του ασταμάτητου Αγραβάνη και του Χαντ ήταν καθολική και στο 27' έφτασε στο +11, 55-44. Το Περιστέρι βρήκε μια... χαραμάδα τρίποντων όταν ο Ζούρος έκανε μαζεμένες τέσσερις αλλαγές για ανάσες και μέχρι να συνταχθεί η νέα πεντάδα, πλησίασε στο 55-52 με σερί 8-0 και το δεκάλεπτο έληξε με 58-52

Το Περιστέρι είχε κλείσει γρήγορα την κακή του παρένθεση, βρήκε και λύσεις από τον Χρυσικόπουλο που επέστρεψε μετά από αρκετή ώρα λόγω γρήγορων φάουλ και βρήκε τρόπο να σκοράρει και το 64-63 στο 34' έφερνε το ματς σε νέα αφετηρία. Ο... κλεφτοπόλεμος συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση, με τον Προμηθέα να παίρνει μικρά προβαδίσματα και το Περιστέρι να ανθίσταται σθεναρά.

Στο 38' ο Μωραϊτης με βολές ισοφάρισε σε 74-74, ο Ρέι με γκολ φάουλ έκανε το 77-74. Βήματα του Χρηστίδη στην επίθεση του Περιστερίου, τρίποντο του Σίμπσον για το 80-74 και με 42'' για τη λήξη ο Προμηθέας πλέον είχε ουσιαστικό προβάδισμα. Ο Μωραϊτης κέρδισε τρεις βολές στα 31'', τις έβαλε και το Περιστέρι πήγε πάλι σε απόσταση σουτ, 80-77.

Ο Αγραβάνης στάλθηκε αμέσως στις βολές και παρότι είχε χάσει προηγουμένως μερικές, ευστόχησε για το 82-77, ο Γκιέλο έχασε το τρίποντο και... τέλος.

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο πρωταγωνιστής του Προμηθέα σε διάρκεια μέσα στο ματς και αυτός που ουσιαστικά το εξασφάλισε, ευστοχώντας και στις δύο βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκλεισε το ματς με ένα double double, 26 πόντων και 10 ριμπάουντ.