17.1 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-Παναθηναϊκός 68-85: Σοβαρεύτηκε και πήγε τελικό (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-68 τον Προμηθέα Πάτρας, στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στα Δύο Αοράκια και περιμένει να μάθει αντίπαλο στον τελικό της Κυριακής (20/2, 17.00).

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν στο παρκέ με... καθυστέρηση ενός δεκαλέπτου κι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, παίρνοντας δίχως κόπο την πρόκριση για τον τελικό. Το «τριφύλλι» δεν είχε στη σύνθεσή του τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ενώ οι Πατρινοί έπρεπε να ανταποκριθούν δίχως τους Νίκο Γκίκα και Τζεράι Γκραντ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας θα διεκδικήσουν το 21ο Κύπελλο της ιστορίας τους.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Προμηθέας Πάτρας έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο δεκάλεπτο του ημιτελικού, απέναντι στο «φάντασμα» του Παναθηναϊκού που έμοιαζε να βρίσκεται σε άλλο γήπεδο. Οι τυπικά γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και προηγήθηκαν με διαφορά 14 πόντων στο 10' (27-13).

Η δεύτερη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική σε εξέλιξη. Κι αυτό διότι οι πρωταθλητές Ελλάδας βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, ενώ προς το φινάλε του ημιχρόνου «ζεστάθηκε» και ο Νεμάνια Νέντοβιτς σκοράροντας συνεχόμενους πόντους. Πάντως η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήγε προηγούμενη με διαφορά ενός πόντου (39-38) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το μομέντουμ ήταν πια με το μέρος του «τριφυλλιού» που κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο κι απέκτησε σταθερά ένα προβάδισμα και μαζί τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η καλή άμυνα συνεχίστηκε από τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 50-58 και πλέον ο Παναθηναϊκός ήταν το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη και την πρόκριση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και το τελευταίο κομμάτι του ημιτελικού αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Οι «πράσινοι» δεν έχασαν στιγμή τον έλεγχο κι έφτασαν εύκολα στην πρόκριση με 85-68.

Η «ΒΡΩΜΙΚΗ» ΔΟΥΛΕΙΑ: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σταμάτησε στους 17 πόντους χωρίς να είναι όμως εύστοχος. Οι άνθρωποι οι οποίοι έκαναν τη «βρώμικη» δουλειά ήταν ο Τζέρεμι Έβανς με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά και οι Οκάρο Ουάιτ, Γιώργος Παπαγιάννης. Για τους ηττημένους ο Κέντρικ Ρέι σταμάτησε στους 19 πόντους αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να αλλάξει η μοίρα των Πατρινών.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς πιο φρέσκος από τον ταλαιπωρημένο -λόγω κορονοϊού- Προμηθέα Πάτρας κι αυτό ήταν κάτι που φάνηκε στα ριμπάουντ. Οι «πράσινοι» μάζεψαν 38 «σκουπίδια», ενώ ο Προμηθέας Πάτρας όλα κι όλα 25.