22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Προμηθέας Π.-ΑΕΚ 85-89: Κολόμ λαμπρός την οδηγεί… στην τετράδα! (pics+vids)

Με τον Κίνο Κολόμ να συνεχίζει τις μεγάλες εμφανίσεις και πλειάδα παικτών της να ξεχωρίζουν η... μισή από απουσίες ΑΕΚ, πήρε "διπλό"-χρυσάφι στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα (85-89), βάζοντας "φωτιά" στη μάχη για την τετράδα. Έφτασε τον Προμηθέα στις 11 νίκες η Ένωση με τους Πατρινούς να έχουν ωστόσο δύο ματς λιγότερα.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση απέναντι στον άστοχο Προμηθέα και πήρε νωρίς προβάδισμα εννέα πόντων (6-15) με απόλυτο πρωταγωνιστή τον διψήφιο από το... πεντάλεπτο Γιάννη Κουζέλογλου και όπλο την ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6μ75. Το κλείσιμο της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα στο +7 (15-22). Με ένα σερί 6-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έριξε τη διαφορά που είχε φτάσει και πάλι στους εννιά, στους τρεις (23-26). Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα διαφορετικό πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο ισορρόπησαν το ματς πέρασαν μπροστά στο σκορ και πήγαν προηγούμενοι με τρεις (40-37).

Η τρίτη περίοδος ήταν... πραγματικό ντέρμπι. Συνεχείς εναλλαγές προβαδίσματος, οι δύο ομάδες κοντά στο σκορ και όλα έδειχναν ότι θα κρίνονταν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Κολόμ να συνεχίζει το... βιολί του και την ΑΕΚ να "χτυπά" από τη γραμμή του τριπόντου με Φλιώνη, Πετρόπουλο και Ράουτινς, η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Κιθ Λάνγκφορντ στην επάνοδό του στην αγωνιστική δράση μετά από πολύμηνη απουσία, μίλησε στα κρίσιμα και ο Κολόμ με δικό του τρίποντο έστειλε την ομάδα του στο +5 (80-85) 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και η ΑΕΚ έφυγε με σπουδαίο "διπλό" από την Πάτρα με 89-85.

Ο "ΜΑΓΟΣ": Ο Κίνο Κολόμ έκανε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση και με 25 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ οδήγησε την ΑΕΚ σε ένα μείζονος σημασίας "διπλό".

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Κομβικής σημασίας ήταν τα τρίποντα (13/30, 43%) για την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα που "μίλησαν " σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.