17.7 C

Προμηθέας-Ούλμ 79-68: Γκράντ και άμυνα τον «κράτησαν» ζωντανό (pics,vids)

Τις λιγοστές ελπίδες που έχει για πρόκριση διατήρησε ο Προμηθέας, καθώς επικράτησε με 79-68 της Ούλμ στο Δημήτρης Τόφαλος. Οι γηπεδούχοι τα χρειάστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο διότι, από το +23 βρέθηκαν στο +6 (69-63) τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά σοβαρεύτηκαν και έφτασαν εν τέλει στη νίκη. Φοβερή αμυντική προσήλωση από την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Γερμανούς, πλην βεβαίως ένα νεκρό διάστημα στο τελευταίο δεκάλπετο. Ο Τζέραι Γκραντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ,έκανε ντάμπλ-ντάμπλ, μέτρησε 22 πόντους με 11 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες οι Δημήτρης Αγραβάνης και Κέντρικ Ρέι, που βοήθησαν στη δημιουργία, με 8 τελικές πάσες έκαστος. Ο Προμηθέας πλέον έκανε το 2/2 απέναντι στην ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς φέτος, έφτασε τις 4 νίκες σε 13 ματς στη διοργάνωση και θα κυνηγήσει ότι μπορεί έως το τέλος. Στον αντίποδα οι Γερμανοί έχουν πλέον 6-8 και βρίσκονται στη 6η θέση.

Λίγο νωθρά ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, καθώς στα πρώτα (4') σημείωσαν έξι πόντους συνολικά. Ο Προμηθέας όμως με τους Αγραβάνη και Γκράντ να συμβάλλουν σε δημιουργία και εκτέλεση προηγήθηκε στο (9') με 19-13. Οι Πατρινοί έβρισκαν λύσεις στην επίθεση μέσα στο καλάθι των αντιπάλων τους, αλλά δύο μικρές ολιγωρίες στην άμυνά τους στο τέλος του δεκαλέπτου, έδωσαν την ευκαιρία στην Ούλμ να μειώσει στο καλάθι, με το σκορ της πρώτης περιόδου να λήγει 19-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Ζούρου ,με τον Γκραντ σε θέση οδηγού στο σκοράρισμα, συνέχισε να χτυπά στο «ζωγραφιστό». Οι γηπεδούχοι «έκλεισαν» επίσης την άμυνά τους μέσα στο καλάθι, δίνοντας ουσιαστικά στους Γερμανούς το σουτ. Δικαιώθηκαν για την επιλογή τους καθώς στο (17') πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα το +11. Πάλι όμως όπως στην πρώτη περίοδο κάποια χαζά λάθη στο τέλος του ημιχρόνου, έδωσαν την ευκαιρία στους Γερμανούς να μειώσουν. Με καλάθι του Κέντρικ Ρέι όμως, λίγο πριν την εκπνοή, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 36-28.  Στην επανάληψη οι Πατρινοί μπήκαν ακριβώς με τις ίδιες αρχές στο παρκέ. Αμυντική προσήλωση στον ύψιστο βαθμό, ενώ στην επίθεση σωστή κυκλοφορία και με αιχμή του «δόρατος» τον Τζέραι Γράντ. Αρχικά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 12-3 και πήγαν τη διαφορά στο +17. Όταν άρχισαν δε να βρίσκουν και στόχο έξω από τα 6.75 η διαφορά εκτινάχθηκε στο +22 με το σκορ στο 58-36. Η ομάδα της Ούλμ έδειχνε να τα έχει χαμένα, δεν δούλευε τίποτα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 58-38 και τον Προμηθέα πλέον να χρειάζεται να διαχειριστεί το σκορ στην τελευταία περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πατρινοί πήγαν να »χύσουν τη καρδάρα με το γάλα» διότι χαλάρωσαν υπερβολικά στην άμυνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ούλμ. Με διαδοχικά καλάθια μείωσε στους έξι πόντους στο (37') της αναμέτρησης. Ο Κέντρικ Ρέι όμως με καλάθι και φάουλ έδωσε ανάσα στον Προμηθέα, απέβαλε το άγχος απότην ομάδα του και τελικά πήρε την τέταρτη νίκη φέτος στη διοργάνωση.

ΑΘΟΡΥΒΟΣ: Δημήτρης Αγραβάνης. Ο Έλληνας φόργουορντ (μετά τις καλές εμφανίσεις με την εθνική ομάδα) έκανε όλα τα μικρά πράγματα σήμερα και έδωσε τη βοήθεια που χρειαζόταν στην επίθεση ο Γκραντ. Μοίρασε 8 τελικές πάσες πήρε 6 ριμπάουντ ενώ σημείωσε και 14 πόντους. Πραγματικά χρήσιμη η συμβολή του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αρχικά και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες έξω από τα 6.75. Είχαν χαμηλά ποσοστά 28% ο Προμηθέας (7/25) και 25% η Ούλμ(7/28). Πολύ καλή η Ελληνική ομάδα στον τομέα της οργάνωσης με τις 22 ασίστ που μοίρασε, ενώ η Γερμανοί πλήρωσαν τα πολλά τους λάθη καθώς είχαν 15 απόρροια  και της πολύ καλής άμυνας των Πατρινών επάνω στη μπάλα.