20.6 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Προμηθέας – Οπάβα 115-66: Αμείλικτος! (vid)

Ο Προμηθέας ήταν το μεγάλο φαβορί στην πρεμιέρα του στο BCL, εντός έδρας με την Οπάβα, η αποδεκατισμένη αντίπαλος που ήρθε στην Ελλάδα με δέκα παίκτες έκανε τη διαφορά ακόμα μεγαλύτερη, αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου φέτος δεν ξέρει πού είναι... το φρένο. Επιασαν από νωρίς τους Τσέχους... από τον λαιμό και δεν τους άφησαν να πάρουν ανάσα μέχρι το τελικό 115-66

Για το ματς δεν υπάρχουν πολλά να πει κανείς. Το δεκάλεπτο ήταν 32-15 και το ημίχρονο 65-27! Σχεδόν 40 οι πόντοι διαφορά, 10 παίκτες να έχουν πατήσει παρκέ, εννέα να έχουν σκοράρει, συντριπτική υπεροχή σε όλους τους τομείς, επίθεση που "πέταγε φωτιές", άμυνα που "έπνιγε" τον αντίπαλο και θέαμα που ξεσήκωνε τον κόσμο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ισως το +49 αρκούσε για αριθμούς. Ενα... βοηθητικό στοιχείο, ήταν τα 24 λάθη στα οποία υποχρέωσε ο Προμηθέας τον αντίπαλό του.