21.3 C

Προμηθέας-Ολυμπιακός 72-100: Σόου… από άλλο πλανήτη στην Πάτρα και τώρα το ντέρμπι! (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός, μετά την νίκη με την Άλμπα στην Ευρωλίγκα, βρήκε την ευκαιρία στην Πάτρα να «εκτονωθεί» αγωνιστικά και με διαστημική εμφάνιση, παρέδωσε σόου έναντι του Προμηθέα, για να νικήσει με νέα «κατοστάρα» στην Basket League (100-72), σε ένα ματς που ξεπέρασε ακόμη και τους 40 πόντους, στέλνοντας μήνυμα σε Εφές για την Ευρωλίγκα και, κυρίως, Παναθηναϊκό για το ντέρμπι της άλλης Δευτέρας (5/12).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ακουμπώντας την μπάλα στον Μπλακ και κατάφερε, ανοίγοντας και την άμυνα των Αχαιών με το μακρινό σουτ του Βεζένκοφ, να προηγηθεί γρήγορα με διαφορά οκτώ πόντων (4-12 στο 2'), ωστόσο με ρεσιτάλ των Ντάνγκουμπιτς και Γιανγκ πίσω από τα 6.75 μέτρα, ο Προμηθέας έφερε το ματς στα ίσια (15-15 στο 4'). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα, από την πλευρά τους, απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και είτε «βομβαρδίζοντας» από μακριά είτε δίνοντας και πάλι την μπάλα στον Μπλακ, με συνέπεια να «γράψουν» επιμέρους σκορ 5-24, με το οποίο μπήκαν ήδη βάσεις προσφέροντας θέαμα (20-39).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πολυτέλεια ακόμη και ο Κάναν να σκοράρει από μακριά, βρίσκοντας το δικό του ρυθμό, για να φτάσει η διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους, δείχνοντας πως οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν (26-50 στο 15'). Με τον Σίμπσον να παίρνει κάποιες πρωτοβουλίες και να εκτελεί επίσης πίσω από τα 6.75 μέτρα, κατάφερε τουλάχιστον στο τέλος του ημιχρόνου να διατηρήσει σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά, σε μια παράσταση για ένα ρόλο (37-57).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήρθε ως... συνέχεια του προηγούμενου διαστήματος, με τον ΜακΚίσικ να παραδίδει σόου στο παρκέ με τα μακρινά του σουτ και τη διαφορά να φτάνει και στο +30 για τον Ολυμπιακό (44-74 στο 25'). Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί σε εκείνο το σημείο και ο Μπαρτζώκας από εκείνη την ώρα άρχισε να κάνει διαχείριση στους παίκτες του, με τον Φαλ να παίρνει πάντως τη σκυτάλη και ένα ακόμη σουτ του ΜακΚίσικ να διαμορφώνει το +39 της περιόδου (48-87).

Ο Γιατράς ακολούθησε πολύ νωρίς στην τελευταία περίοδο, βάζοντας στο παρκέ τους νεότερους παίκτες του Προμηθέα, όπως τον Λάγιο που με διαφορά λίγων ωρών αγωνίστηκε σε Γ' Εθνική και Basket League με την φανέλα της ομάδας του. Ο τεχνικός των Πειραωτών, από την πλευρά του, έβαλε και τον Πάπας για να πάρει τις προσπάθειές του, ζήτησε χαλάρωση στα τελευταία λεπτά εν όψει Εφές και Παναθηναϊκού, με άπαντες να περιμένουν απλώς το ποια θα ήταν η τελική διαφορά, η οποία τελικά ήταν στο +28 για τον Ολυμπιακό, που «έσβησε τις μηχανές» (72-100).

Δεκάλεπτα: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100

ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΙ: Σε τέτοια παιχνίδια, φυσικά, είναι εξαιρετικά δύσκολο να μην έχει διακριθεί κάποιος από την νικήτρια ομάδα. Στον Ολυμπιακό ισχύει αυτή η περίπτωση, με πρώτους τους Σάσα Βεζένκοφ, που είχε 22 πόντους με 9/10 σουτ, τρία ριμπάουντ και πέντε ασίστ, και Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε ισάριθμους πόντους με 8/9 σουτ και, κυρίως 6/7 τρίποντα, ενώ εντυπωσιάζουν οι 13 ασίστ του Τόμας Ουόκαπ, οι 10 εκ των οποίων στα πρώτα 11 λεπτά του στον αγώνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν σε ματς με διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ο ισχυρός σκοράρει με 23/29 δίποντα και 17/30 τρίποντα, ήτοι 40/59 στα σουτ εντός παιδιάς έναντι 29/66 του λιγότερο ισχυρού, δεν έχουμε να συζητήσουμε πολλά.