18.4 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Προμηθέας – Ντιζόν 68-71: Πάλεψε “μισός”, προδόθηκε από τις βολές (vids)

Ο Προμηθέας υποδέχτηκε τη Νιτζόν χωρίς Χέιλ και Κάουαν, το πάλεψε ηρωικά φτάνοντας μέχρι την παράταση και χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο τέλος της κανονικής περιόδου, έχασε με 71-68 και είναι οριστικά στα play ins. Πρώτη στον όμιλο η Ντιζόν, περιμένει την τελευταία αγωνιστική ο Προμηθέας για να μάθει αν θα είναι 2ος ή 3ος. Ο αντίπαλος θα βγει από τον όμιλο του Περιστερίου.

Tο σενάριο για το φινάλε

Η Ντιζόν πια με το 5-0 είναι οριστικά πρώτη του ομίλου και στη φάση των "16" απευθείας. Ο Προμηθέας έχει 2-3 το οποίο λογικά θα κάνει 3-3 νικώντας την αδύναμη και χωρίς νίκη Οπάβα στην τελευταία αγωνιστική. Η Ρίτας έχει 3-2 και υποδέχεται την, αδιάφορη πια, Ντιζόν στην τελευταία αγωνιστική. Αν τη νικήσει πάει στο 4-2, είναι δεύτερη και αφήνει τον Προμηθέα τρίτο. Αν νικήσουν οι Γάλλοι, πάντα με νίκη του Προμηθέα, οι Πατρινοί θα ισοβαθμήσουν με τη Ρίτας. Εχουν από μια νίκη με δυο πόντους διαφορά, άρα θα πάει μετά σε συνολικές διαφορές πόντων.

Χωρίς δύο βασικότατα περιφερειακά και επιθετικά εργαλεία, λοιπόν, ο Προμηθέας πόνταρε στην άμυνα. Το 13-11 του δεκαλέπτου δεν άφηνε περιθώρια παρερμηνείας, όμως, το πρόβλημα στο δεύτερο ήταν ότι βρήκε ρυθμό ο Χόλστον και οργανωτικά και στο σκορ για τη Ντιζόν.

Οι Γάλλοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, είχαν διαρκώς το προβάδισμα, αλλά χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν αφού ο Ετσενίκε ήταν ανίκητος κάτω από τα καλάθια και κρατούσε επιθετικά τον Προμηθέα. Το ημίχρονο έληξε 29-33, με τη... σκοπιμότητα εκατέρωθεν νικήτρια και τον Προμηθέα να ψάχνει ένα ξέσπασμα για να προσπεράσει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε ο... κλεφτοπόλεμος, με τον Προμηθέα όμως να στέκεται ακόμα καλύτερα, να έχει αποσυντονίσει τη Ντιζόν με την άμυνά του και να κλείνει στο ισόπαλο 48-48.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Στο 39' με το σκορ στο 60-60 ο Κόφι έκανε... το λάθος του αγώνα, με μία αβίαστη πάσα σε αντίπαλο και η Ντιζόν με τρίποντο στον αιφνιδιασμό έκανε το 60-63.

Ο Ρέινολντς με απίστευτο τρίποντο... της απελπισίας πριν του μείνει η μπάλα στα χέρια ισοφάρισε στα 33'' πριν τη λήξη. Οι Γάλλοι έχασαν ελεύθερο τρίποντο στα 12'', ο Προμηθέας είχε την τελευταία επίθεση, ο Στέφενς κέρδισε φάουλ στα σκριν την ώρα που κατέβαζε ο Φρέιζερ και πήγε για βολές στα 5''. Τις έχασε και τις δύο, η Ντιζόν δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση, το ματς πήγε παράταση με το 63-63.

Στα 33' για τη λήξη της παράτασης οι Γάλλοι βρέθηκαν στο +3, 66-69, στα 2'' ο Φρέιζερ πήγε στις βολές, ευστόχησε για το 68-69, στα 19' ο Κέιβερ πήρε σειρά για βολές, μέσα και οι δύο 68-71.

Ο Ρέινολντς πήρε γρήγορο τρίποντο μετά το τάιμ άουτ, το έχασε, οι διαιτητές δε σφύριξαν φάουλ σε επαφές, ο χρόνος πέρασε, το ματς έληξε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ματς των 70 πόντων (με παράταση) να χάνεις 12 βολές (στις 24) είναι... αυτοκτονία. Ο Προμηθέας την έκανε και την πλήρωσε, με αποκορύφωμα φυσικά τις δύο του Στέφενς στο φινάλε της κανονικής περιόδου που έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου, η Ρίτας έκανε την... αυτονόητη για όλους νίκη στην Τσεχία επί της Οπάβα με 95-75. Εφτασε έτσι στο 3-2 και άφησε την Οπάβα 0-5.