21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-Μπούργκ 89-75: Τρίποντη “καταιγίδα” και φουλ στα προημιτελικά! (pics+vids)

Κυριαρχώντας στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, προηγούμενος με διψήφιες διαφορές, ο Προμηθέας πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά νικώντας με 89-75 την Γαλλική Μπούργκ. Πολύ καλές εμφανίσεις από τους Αρνόλντας Κουλμπόκα (20 πόντους 4/7 τρίποντα) και Άντονι Κάυαν (νταπλ-νταπλ 20 πόντους, 10 ασσίστ), με τους γηπεδούχους να βάζουν τις βάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο (24-13) και έκτοτε να μην χάνουν ξανά το προβάδισμα. Πολύ υψηλά τα ποσοστά στην επίθεση των Πατρινών, που τελείωσαν την αναμέτρηση με 12/26 τρίποντα. Επόμενος αντίπαλος η Προμετέι με μειονέκτημα έδρας.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα πρώτα (6') της αναμέτρησης οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 14-5. Οι Χογκ και Μουράτος δημιουργούσαν τα μεγαλύτερα προβλήματα στην ομάδα της Μπούργκ. Οι φιλοξενούμενοι στα επόμενα δύο λεπτά μείωσαν σε 18-12, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κλείνοντας δυναμικά το πρώτο δεκάλεπτο. Ένα δεκάλεπτο που βγήκε από τα καλύτερα όνειρα του Προμηθέα, ο οποίος με το μεστό παιχνίδι του προηγήθηκε με +11 (24-13).

Αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των δύο ομάδων είχαμε στη δεύτερη περίοδο.  Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μένει σε σταθερό επίπεδο η διαφορά του Προμηθέα, δηλαδή μεταξύ 9-12 πόντους. Αναμφίβολα όμως, ήταν το δεκάλεπτο του Κουλμπόκα, με τον Λιθουανό φόργουορντ να έχει 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Μάλιστα με δικό του τρίποντο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ύψιστη διαφορά της αναμέτρησης, που ήταν το +14 (40-26). Όμως κάποιες απροσεξίες στο αμυντικό  κομμάτι, έδωσαν την ευκαιρία στην Μπούργκ να μειώσει. Σε ένα σημαντικό τάιμινγκ στην αναμέτρηση (πριν το ημίχρονο) η γαλλική ομάδα με ένα επιμέρους σερί 7-1, μείωσε πριν την ανάπαυλα σε 41-33.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας συνέχισε με την συνταγή των πρώτων δύο δεκαλέπτων. Δηλαδή καλή άμυνα και σωστή κυκλοφορία στην επίθεση με όπλο το μακρινό σουτ. Με ένα ακόμα τρίποντο του Κουλμπόκα μάλιστα η διαφορά έφτασε στο +13 (53-40). Όμως κάπου εκεί επήλθε και ένα διάστημα καθίζησης των γηπεδούχων. Στα τελευταία (5') του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επιμέρους σερί 15-5, με αποτέλεσμα να μειώσουν στη μία κατοχή τη διαφορά. Πετυχαίνοντας τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα η Μπούργκ έφερε το σκορ στο 58-55, πριν με τρίποντο του Κάουαν ο Προμηθέας κλείσει την τρίτη περίοδο με το 61-55 υπέρ του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου ήθελαν να αποφύγουν την αμυντική ολιγωρία, που οδήγησε την Μπούργκ να μειώσει στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι Τζόρνταν Φλόιντ και  Πιερ Πελός έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά στους Πατρινούς. Ανεβάζοντας και πάλι την ένταση στην άμυνα και βρίσκοντας κάποια εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, ο Προμηθέας με ένα γρήγορο 6-0 σερί επανήλθε στο +12 (67-55). Καθοριστικός σε αυτό το διάστημα ο Τζο Τόμασον με τον Αμερικανό να σημειώνει 6 πόντους. Αυτό το δυναμικό ξεκίνημα έδωσε την απαραίτητη "ανάσα" στους γηπεδούχους  να ελέγξουν και πάλι την αναμέτρηση. Αυτή τη φορά όμως δεν υπήρξε και πάλι κενό διάστημα και πέρα από ένα μικρό ξέσπασμα του Φλόιντ, οι φιλοξενούμενοι δεν έφτασαν πιο κοντά από τους 8 πόντους. Ο Κάουαν πήρε την "μπαγκέτα" της οργάνωσης και σε συνδυασμό με κάποια δικά του  καλάθια ο Προμηθέας δεν ανησύχησε παίρνοντας εν τέλη την πρόκριση.

ΣΤΥΛΟΒΑΤΕΣ: Δύσκολα να επιλεγεί κάποιος μεμονωμένα διότι οι Κουλμπόκα και Κάουαν ήταν καθοριστικοί. Ο μεν Λιθουανός σημείωσε 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο και εδραίωσε το προβάδισμα του Προμηθέα, ο δε Κάουαν ήταν ο κουμανταδόρος κάνοντας φοβερή δουλειά στην οργάνωση με τις 10 τελικές του πάσες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε πολύ καλή βραδιά επιθετικά οι Πατρινοί. Σούταραν με 57.6% στα δίποντα και 46,2%  στα τρίποντα.