15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Προμηθέας – Μπουντούτσνοστ 81-72: Κουλμπό – πο -πο- κα και πήρε και τη διαφορά

Ο Προμηθέας ήταν... χάρμα ιδέσθαι μετά από καιρό και με ηγέτη τον ασυναγώνιστο Αρνόλντας Κουλμπόκα, νίκησε τη Μπουντούτσνοστ με...., την έπιασε σε ρεκόρ 7-5, κάλυψε τη διαφορά της ήττας του με έξι πόντους και ουσιαστικά έκανε βήμα τετράδας.

Ο Προμηθέας μπήκε φουριόζος στο ματς, επέβαλλε έναν γρήγορο ρυθμό, τον υποστήριξε σε όλα, πλην των λαθών αφού έκανε γρήγορα πέντε μαζεμένα. Οταν ανέβασε τη συγκέντρωσή του, όλα πήγαν καλύτερα, ο Χογκ ήταν ο επιθετικός ογκόλιθος και η πρώτη περίοδος έκλεισε με βραχεία κεφαλή 20-18

Ο Προμηθέας πατούσα καλύτερα, ο Ντάγκουμπιτς με τον Κουλμπόκα ανέβασαν στροφές και το ημίχρονο έκλεισε στο 41-33 με τον Προμηθέα να έχει εδραιώσει από τα μέσα της περιόδου μια διαφορά κοντά στη διψήφια.

Με πολύ καλή άμυνα πάνω σε Γκριν και Ρέινολτς, ο Προμηθέας είχε βγάλει από τα νερά της τη Μπουντούτσνοστ, πήγε στο +12 νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, 47-35 και με τον ασταμάτητο Κουλμπόκα κρατήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 63-50 του δεκαλέπτου.

Ο ρυθμός έμεινε αμείωτος, και όλου του Προμηθέα στην άμυνα και του Κουλμπόκα στο σκορ, μεθοδικά εδραιώθηκε και η διαφορά και έτσι έκλεισε με ιδανικό τρόπο ο αγώνας.

"ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ": Εμφάνιση για Οσκαρ ήταν η αποψινή του Κουλμπόκα. Οι 30 πόντοι ήρθαν με 5/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 5/5 βολές, συνοδεύτηκαν από 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και το απολαυστικό 36 στο σύστημα αξιολόγησης.