14.8 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Προμηθέας – Μούρθια 79-78: Θρίαμβος… μισή πρόκριση (vid)

O Προμηθέας το ήθελε, το πίστεψε και το έκανε. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν αυτή που με το 79-78 επί της Μούρθια την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στον όμιλο της φάσης των "16", την έπιασε στην κορυφή στο 3-1 και παρότι δεν κάλυψε την ήττα των εννέα πόντων στην Ισπανία, είναι "αγκαλιά" πια με την πρόκριση στα προημιτελικά. Πύργος ο Ετσενίκε, "καυτός" ο Κάουαν στην τελική ευθεία, "ψυχρός" ο Χέιλ στο νικητήριο σουτ.

Ο Προμηθέας ήταν άστοχος από μακριά στο πρώτο δεκάλεπτο. Είχε 1/6 τρίποντα και παρότι έπαιζε καλή άμυνα και σωστά, βρέθηκε στη λήξη του πίσω με 13-16, σκορ που δεν τον ικανοποιούσε μεν, δεν τον άγχωνε κιόλας δε.

Η μπάλα πέρασε κοντά στο καλάθι, ο Ετσενίκε έδωσε τις πρώτες λύσεις, ο Χέιλ με τον Κάουαν βρήκαν ελεύθερο πεδίο και ρυθμό, η εικόνα του αγώνα άλλαξε και ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 39-36.

Το 46-38 στο 23' ήταν η πρώτη φορά που ο Προμηθέας άγγιξε τη ζητούμενη διαφορά και έτσι κύλησε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας φλέρταρε διαρκώς με το διψήφιο προβάδισμα, το οποίο πάντως δεν πραγματοποίησε και στο 30' ήταν μπροστά με 59-55 και ελέγχοντας απόλυτα το ματς.

Στα... βουβά η Μούρθια επέστρεψε και στο 32' προηγήθηκε με 63-61, κράτησε ένα μικρό προβάδισμα για το επόμενο τετράλεπτο, όμως, ο Αντονι Κάουαν.. αποφάσισε να το πάρει πάνω του. Με σερί καθοριστικών τρίποντων έφερε τον Προμηθέα στο 75-72 στο 37'30''.

Με το ματς στο 77-78 η Μούρθια κέρδισε τη μπάλα μετά από ένα τζάλεντ του Αλόνσο, έχασε την επίθεση , ο Χέιλ πήρε την επίθεση και στα 13,3'' ευστόχησε για να γράψει το 79-78 και να στείλει τις ομάδες στους πάγκους για τον σχεδιασμό της τελευταίας φάσης. Ο Κούρουκς αστόχησε και... το γλέντι στήθηκε.

ΤΡΕΙΣ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ: Ο Ετσενίκε κράτησε τον Προμηθέα μέχρι να... ζεσταθούν οι συμπαίκτες του. Ο Κάουαν το πήρε πάνω του στην τελευταία περίοδο όταν η Μούρθια είχε καλύψει τη διαφορά και αντεπιτέθηκε. Και ο Χέιλ σκόραρε το νικητήριο καλάθι με άνεση... προπόνησης, συμπληρώνοντας την τριάδα των... σωματοφυλάκων του Προμηθέα.