16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Προμηθέας – Λόντον Λάιονς 67-77: Στο στόμα των λιονταριών! (vid)

Ο Προμηθέας έπαιξε χωρίς το μεγάλο του επιθετικό όπλο, τον Τζο Γιανγκ, πάλεψε άλλα έχασε δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς και μαζί πολύτιμο έδαφος στον όμιλο του Eurocup. Οι Λόντον Λάιονς έδειξαν ότι έχουν... άγριες διαθέσεις στο ευρωπαϊκό στερέωμα και νίκησαν με 77-67 έχοντας λύσεις από πολλούς παίκτες και πιο καθαρό μυαλό στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο Προμηθέας είχε πρόβλημα κυρίως στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο ψάχνοντας σημείο αναφοράς, βρέθηκε έτσι στο -10, 15-25 από τους πολύ εύστοχους Λάιονς που είχαν 4/5 τρίποντα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 18-25.

Η άνοδος του Κουλμπόκα που άρχισε να βάζει από μακριά ενώ ήταν άποντος στο δεκάλεπτο, ο Σίμπσον που βοηθούσε και ο ρυθμός που έδωσε ο Γκίκας, γύρισαν το ματς, έφεραν τον Προμηθέα σε απόσταση βολής και το 36-40 του ημιχρόνου έδειχνε ματς.

Ο Προμηθέας προσπέρασε στο 24' με 46-43 έχοντας βελτιώσει την άμυνά του, έφερε τον ρυθμό στα μέτρα του και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή, 55-54.

Αίσθηση... θρίλερ είχε η τελευταία περίοδος, οι ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, μέχρι που οι μαζεμένες εκρήξεις του Γιάννη Χριστόπουλου μετά το 35' έφεραν δύο τεχνικές ποινές, αποβολή του, εκνευρισμό στον Προμηθέα, εύκολους πόντους στους Λάιονς και προβάδισμα...δώρο το 64-69.

Οι Πατρινοί είχαν χάσει το μυαλό τους πια, πήγαν σε κακές επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρό μυαλό, το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν το ματς.

ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Σαμ Ντέκερ είναι παίκτης... πολυτέλεια για τους Λόντον Λάιονς και ήταν η πιο ηχηρή από τις μεταγραφές τους που έδειξαν το καλοκαίρι τις πολύ μεγάλες βλέψεις που υπάρχουν. Δικαιολογεί στο έπακρο την επιλογή και σήμερα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της μεγάλης νίκης της ομάδας του.