16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-Λάρισα 83-78: Τον κράτησε “ζωντανό” ο Αγραβάνης και… ελπίζει (pics,vids)

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Προμηθέας επικράτησε με 83-78 της Λάρισας στην Πάτρα και μείωσε σε 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Δημήτρης Αγραβάνης με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 τελικές πάσες. Τα έκανε πραγματικά όλα στο παρκέ, ενώ είχε ως συμπαραστάτες τους Τρέβις Σίμπσον και Άντριτς με 14 πόντους έκαστος.  Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσαϊρέλης με 18 πόντους, ενώ ο Κρουμπάλι είχε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Η επόμενη αναμέτρηση διεξάγεται στη Λάρισα την Τρίτη (21/6) με την ώρα της αναμέτρησης να ανακοινωθεί τις επόμενες ημέρες.

Μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά μεταξύ τους χωρίς κάποιος να ξεφεύγει με μεγάλες διαφορές. Το σκορ στο (6') ήταν 11-10 υπέρ της Λάρισας. Στη συνέχεια όμως ο Προμηθέας έπαιξε πιεστική άμυνα βάζοντας προβλήματα στη δημιουργία των Θεσσαλών. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι να υποπέσουν σε κάποια λάθη, με τους Πατρινούς να το εκμεταλλεύονται και να κάνουν ένα σερί 11-0. Το σκορ της πρώτης περιόδου λοιπόν ήταν 21-13 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο όμως η Λάρισα αντέδρασε. Μέσα σε μόλις τέσσερα λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο (14') της αναμέτρησης ισοφάρισε σε 25-25, ενώ δύο λεπτά αργότερα (16΄) γύρισε «τούμπα» το ματς και προηγήθηκε με +5 και 31-26. Βέβαια, ο Προμηθέας αντέδρασε και με τον Δημήτρη Αγραβάνη μπροστάρη, ξαναπέρασε μπροστά και έκλεισε το ημίχρονο στο +2 και το σκορ 40-38. Για τους γηπεδούχους ο Αγραβάνης είχε 9 πόντους και 3 τελικές πάσες, ενώ για την Λάρισα ο Τσαϊρέλης είχε 11 πόντους με 3/3 σουτ εντός πεδιάς και 5/6 βολές.

Στην επανάληψη η Λάρισα άρχισε να επιβάλει τον ρυθμό της και στο (25') προηγήθηκε για +5  (55-50) καθώς άρχισε να βρίσκει λύσεις έξω από τα 6.75. Με καλές άμυνες έβγαζε αιφνιδιασμούς και έβρισκε εύκολα καλάθια, ένα από τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το παιχνίδι της φέτος. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Θεσσαλούς μπροστά με 62-56 και τον Προμηθέα να ήθελε μία ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο για να έμενε ζωντανός στη σειρά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε πραγματική μονομαχία. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και σταδιακά ισοφάρισαν στο (36') σε 70-70. Από εκεί και πέρα οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το προβάδισμα να εναλλάσεται συνεχώς. Εν τέλει με ένα δύσκολο δίποντο 20" πριν τη λήξη έβαλε μπροστά με +5 τον Προμηθέα και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη σειρά μειώνοντας σε 2-1.

ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης έδειξε για άλλη μία φορά πόσο σημαντικός είναι για τον Προμηθέα. Ήταν πραγματικά παντού καθώς τα έκανε όλα στο παρκέ. Σημείωσε 25 πόντους (8/16 σουτ, 7/10 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 7 τελικές πάσες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα λάθη ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά. Σε μία τόσο κλειστή αναμέτρηση το κάθε λάθος κοστίζει και η Λάρισα είχε 15 από αυτά, ενώ ο Προμηθέας έκανε μόνο 7. Σε όλες τις υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες οι ομάδες ήταν πολύ κοντά.