18.4 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Προμηθέας-Κολοσσός Ρόδου 96-73: Αντέδρασε στη νησιώτικη αντεπίθεση και πλησίασε την 3η θέση (pics, vids)

Ο Προμηθέας έκανε τα... εύκολα δύσκολα, είδε το +19 να γίνεται +2, όμως άντεξε στην αντεπίθεση του Κολοσσού Ρόδου και κέρδισε με 96-73, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 3ου γύρου της Basket League. Στο 15-9 πλέον πήγαν οι Πατρινοί, παραμένοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι νησιώτες υποχώρησαν στο 9-16 και παραμένουν στην 6η θέση.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και σκληράδα στην άμυνα και πήρε το πρώτο προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 2:22’ με 4-8. Η συνέχεια, ωστόσο, ανήκε αποκλειστικά στον Προμηθέα, ο οποίος έφτασε με περίσσια άνεση σε διψήφια απόσταση απ’ τους νησιώτες. Μετά το 4-8 «έτρεξε» ένα σερί 9-0 για το 13-8, ενώ μετά τη μείωση απ’ τον Ουτόμι σε 13-11, ανέβασε ακόμη περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι και σκόραρε 11 αναπάντητους πόντους για το 24-11. Με τον Χάμιλτον να δείχνει σε εξαιρετική μέρα από νωρίς (10 πόντοι, 4/4 σουτ) και τον Μπαζίνα να έχει ντυθεί... μαέστρος (5 πόντοι, 6 ασίστ σε 7:07'!), το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Πέρασαν κάτι παραπάνω από 8 λεπτά μέχρι οι Ροδίτες να μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά και το κατάφεραν μετά από ένα μικρό 4-0 απ’ τον Γκάουντλοκ στο 14:30’ (33-24). Η αντίδραση, όμως, ήταν άμεση απ’ την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και πολύ γρήγορα ξέφυγαν ξανά με 18 (42-24), με τον Νίκο Πλώτα, μάλιστα, να είναι παράγοντας του αγώνα με 8 πόντους (2/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο! Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στα υπόλοιπα 3:34’ ήταν απλά να μειώσουν λίγο τη διαφορά, κυρίως μέσω βολών, με το ημίχρονο τελικά να λήγει 48-33.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς «κύλησε» το 1ο ημίχρονο, με τους Πατρινούς, δηλαδή, να «τρέχουν» σερί 7-0 και να φτάνουν στο +19 (55-36). Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιες τιμές μέχρι και το 25:30’, σημείο στο οποίο οι Ροδίτες «γύρισαν τον διακόπτη» απόλυτα. Ο Πετρόπουλος με τρίποντο έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης και ο Μπραΐκοβιτς το έλαβε, καθώς με 8 σερί πόντους τού αυστριακού και άλλους 2 απ’ τον Παπαδάκη το σκορ μετατράπηκε σε 64-62 με σερί 13-0 απ’ τους νησιώτες. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «κλείσουν» επιθυμητά την 3η περίοδο (68-62) και να μπουν στο +6 στην 4η.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι κοντά για περίπου 2:30’ στο τελευταίο δεκάλεπτο, πριν… αναλάβει δράση ο Κάουαν. Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε τη «σκυτάλη» απ’ τον Πλώτα που ευστόχησε σε τρίποντο για το 73-64 και με 6 προσωπικούς του πόντους στη συνέχεια «έγραψε» το 79-66. Εκεί ουσιαστικά ήταν και το σημείο που οι Πατρινοί βρήκαν τον δρόμο τους, καθώς, μπορεί ο Περάντες να μείωσε σε 79-68 απ’ τη γραμμή των βολών, όμως δύο «κολλητά» τρίποντα από Χέιλ και Χάμιλτον «εκτόξευσαν» τους γηπεδούχους στο +18 (86-68) με 3:25’ πριν το φινάλε. Δεν άλλαξε τίποτα στα εναπομείναντα λεπτά, στα οποία ο Προμηθέας κατάφερε να φτάσει ακόμη και πάνω απ’ τους 20 την υπέρ του διαφορά στο φινάλε (96-73).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός στην αναλογία ασίστ-λαθών με το εκπληκτικό 26-9, ενώ απ' την άλλοι οι Ροδίτες μέτρησαν 13-17. Πολύ καλοί και πίσω απ' τη γραμμή των 6μ75 οι Πατρινοί, που είχαν 16/37 τρίποντα (43%), τη στιγμή που ο Κολοσσός είχε 9/31 (29%).