17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Προμηθέας–Κολοσσός 84-79: Αρνήθηκε να χάσει (pic, vids)

Ανάμεσα σε δύο καθοριστικά, ευρωπαϊκά παιχνίδια του με τη Χολόν και την ΑΕΚ, ο Προμηθέας απέδειξε ότι δεν έδειξε αποπροσανατολισμένος. Νίκησε τον Κολοσσό με 84-79 στην παράταση, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Basket League και «κλείδωσε» την παρουσία του στην τετράδα της κανονικής περιόδου. Αυτό γιατί ακόμη και αν υπάρξει ισοβαθμία με τον Άρη στις 13 νίκες, έχει το πλεονέκτημα.

Για τον Προμηθέα αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και ασφαλώς αποτελεί μία τονωτική ένεση πριν από τον «τελικό» της Τετάρτης (20/3, 19:30) στα Άνω Λιόσια που θα κρίνει αν θα βρεθεί στις «8» καλύτερες ομάδες του BCL, χωρίς να περιμένει «δώρο» από τη Μούρθια. Σήμερα, παρότι δεν απέφυγε τα σκαμπανεβάσματα, επιβεβαίωσε τη δυναμική του στο «Δ.Τόφαλος» κλείνοντας την κανονική περίοδο με ρεκόρ 8-3. Στην τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (25/3, 20:15).

Ο Κολοσσός έπαιξε ένα ακόμη χαρτί για την είσοδο του στην εξάδα και έχοντας σοβαρό ελαφρυντικό τις σημαντικές απουσίες του, επιβεβαίωσε τη διαχρονική αδυναμία του μακριά από τη Ρόδο. Η σημερινή ήταν άλλωστε η 9η συνεχόμενη, εκτός έδρας ήττα του και με αυτήν έκλεισε την κανονική περίοδο με το ισχνό 1-10, αφού πέρασε μόνο από την έδρα του Απόλλωνα. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα περιμένει την εξέλιξη των αγώνων της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ορίζει απόλυα τη μοίρα της για την 6η θέση. Στην τελευταία αγωνιστική θα υποδεχτεί το Μαρούσι (24/3, 17:00).

Ο Κολοσσός μπήκε με κακό τρόπο στο παιχνίδι αφού έχοντας 0/9 σουτ έμεινε άποντος στο πρώτο πεντάλεπτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας προηγούμενος με 9-0. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ 3:46 πριν το τέλος της περιόδου έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 0/11 σουτ. Όμως και ο Προμηθέας δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός στο δικό του παιχνίδι, με αποτέλεσμα να αρκεστεί σε ένα προβάδισμα 10 πόντων στο 10’ (14-4). Είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας είχε 6/18 σουτ και ο Κολοσσός 1/16 χωρίς να καταγραφεί ασίστ στη στατιστική του.

Τη μονοτονία των κακών και κατά κανόνα άστοχων επιλογών των δύο ομάδων που διατηρήθηκε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, έσπασε ο Κώστας Παπαδάκης με δύο τρίποντα. Με αυτά ο Κολοσσός όχι μόνο πλησίασε και λίγο μετά κατάφερε να ισοφαρίσει (14-14 στο 15’) αφού από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας θύμιζε την εικόνα του αντιπάλου του από την πρώτη περίοδο μένοντας χωρίς σκορ.

Ο Προμηθέας βρήκε τους πρώτους πόντους του στη δεύτερη περίοδο στο 4:53 από το τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Κόνιαρη. Ήταν όμως εκείνο που αφύπνισε τους γηπεδούχους που έκαναν ένα καλό δίλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ (23-15 στο 17’). Το δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου έμοιαζε να είναι βγαλμένη από ένα άλλο παιχνίδι αφού και οι δύο ομάδες κατάφεραν να ξεκολλήσουν στην επίθεση τους. Έτσι από το 14-14 του 15’, το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα προηγούμενο με 33-23.

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα τους από το πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, αφού έστειλαν τη διαφορά στους 16 (40-24). Ο Κολοσσός βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι του αντιπάλου του στα 6:36 από το τέλος της περιόδου, έχοντας βρεθεί πίσω με 20 (44-24) αφού ο Μπραΐκοβιτς παρέμενε άποντος. Η άμυνα χώρου που επιστράτευσε όμως ο Σεγκούρα και τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο του Μπιλλή και ένα του Καμαριανού), επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μαζέψουν τη διαφορά (48-39 στο 26’). Στο τέλος της τρίτης περιόδου o Προμηθέας ήταν μπροστά χωρίς να μπορεί να αισθάνεται όμως ασφαλής (58-48).

Αυτό επιβεβαιώθηκε πολύ γρήγορα αφού με σκορ από τον «ζεστό» Γκάουντλοκ και τον Ουτόμι, ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (58-57) αφού ο Προμηθέας συνέχισε να επιδίδεται σε καταιγισμό τριπόντων που δεν είχαν αποτέλεσμα. Ο Κολοσσός μάλιστα με τρίποντο του Καμαριανού προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, 6:46 από το τέλος του (59-60). Το προσπέρασμα αυτό συνέπεσε και με την επιθετικά αφύπνιση του Μπραΐκοβιτς και μάλιστα οι Ρόδιοι προηγήθηκαν στη συνέχεια ακόμη και με εννιά πόντους (61-70) χάρη στο επιμέρους 22-3 σε σχεδόν επτά λεπτά στην περίοδο!

Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ο Κολοσσός ήταν μπροστά με επτά (64-71), ο Κάουαν έκανε το 67-71 αλλά ο Γκάουντλοκ απάντησε (67-73 στο 1:27. Ο Ρέινολντς με νέο τρίποντο έκανε το 70-73 στα 57’’ και μετά από διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων. Ακολούθησαν βολές του Παπαδάκη (70-75) και νέο τρίποντο του Ρέινολντς στα 33’’ (73-75). Ο Κολοσσός έκανε λάθος με τον Γκάουντλοκ και ο Προμηθέας είχε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή αφού ο Κολοβέρος έκανε φάουλ στο τρίποντο στον Κόνιαρη! Ο διεθνής γκαρντ όμως αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στις επόμενες δύο βολές και ισοφάρισε στα 2,2’’ (75-75). Ο Γκάουντλοκ αστόχησε σε δύσκολο σουτ και έτσι το ματς, όπως εκείνο του πρώτου γύρου, πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Κολοσσός έδειξε να μένει από καύσιμο. Ο Ετσενίκε έβαλε μπροστά τον Προμηθέα στο επιπλέον πεντάλεπτο (79-78 στα 2:41) και με τρίποντο του Ρέινολντς η διαφορά πήγε στους τέσσερις (82-78 στα 2:15). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό μάλιστα, η αχαϊκή ομάδα είχε προβάδισμα πέντε πόντων (84-79) και αφού ο Κολοσσός δεν βρήκε κάποιο μεγάλο σουτ, η κατάσταση δεν άλλαξε.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Απέναντι στην άμυνα ζώνης –κατά κύριο λόγο «3-2» του Σεγκούρα, ο Προμηθέας αποφάσισε να ζήσει ή να πεθάνει με τα τρίποντα. Τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 12/47 και θα… πέθαινε αν δεν βρισκόταν ο Κάμερον Ρέινολντς που ευστόχησε σε δύο καθοριστικά τρίποντα στην κανονική περίοδο, που του έδωσαν ζωή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός σούταρε εξαιρετικά από την περίμετρο (14/30) αλλά η διαφορά στα δίποντα αποδείχτηκε καθοριστική. Ο Προμηθέας εκτέλεσε με 54,16% (13/24) έναντι του 33,33% (13/39) του Κολοσσού.

Photo Credits: Eurokinissi