22.9 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Προμηθέας – Καρδίτσα 76-66: Ο Κουλμπόκα πάτησε το κουμπί (pic, vid)

Είναι προφανές πια ότι ο Προμηθέας… ρολάρει αφήνοντας πίσω του το «άγευστο» πρώτο μισό της σεζόν. Δείχνει να έχει βρει τη χημεία του και σε κάθε περίπτωση παίρνει τα αποτελέσματα που χρειάζεται. Ακόμη και όταν δεν είναι στην καλύτερη μέρα του, όπως σήμερα. Έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες αφού επιβλήθηκε της Καρδίτσας στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής με 76-66.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου εκμεταλλευόμενη τον παράγοντα έδρα, έχει δημιουργήσει αυτό το σερί το οποίο άρχισε να «τρέχει» στις 7 Ιανουαρίου από το παιχνίδι με τον Άρη. Οι τέσσερις από τις πέντε αυτές, συνεχόμενες νίκες του επιτεύχθηκαν στο «Δ.Τόφαλος» και με αυτές «σκαρφάλωσε» στο 9-6. Ήταν φανερό το έλλειμμα ενέργειας από τα συνεχόμενα παιχνίδια, υποχρεώθηκε να ακολουθεί στο σκορ μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου αλλά κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Η Καρδίτσα παρέμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη (0-8) και στον «πάτο» της βαθμολογίας, αλλά σήμερα έδειξε και πάλι σημάδια βελτίωσης και αντίδρασης. Βέβαια γενικότερα το πρόγραμμα των Θεσσαλών είναι δύσκολο στη συνέχεια, πριν φτάσουν στις τελευταίες αγωνιστικές όταν θα αντιμετωπίσουν και τους τρεις άμεσους αντιπάλους τους για την παραμονή.

Ο Γιάννης Αγραβάνης μπήκε «ζεστός» -σε ένα παιχνίδι που αποδείχτηκε πολύ καλό γι' αυτόν αφού το τελείωσε με double-double- και η Καρδίτσα προηγήθηκε με 11-6 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Προμηθέας ήταν άστοχος (3/10 σουτ στο 6’) και έμεινε χαμηλά στα πρώτα λεπτά. Τον «ξεκόλλησε» όμως ο Τρέβις Σίμπσον που έφτασε γρήγορα τους 10 πόντους και με τους οποίους οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 13-2 για να προσπεράσουν με 19-13, πριν κλείσει η πρώτη περίοδος με σκορ 20-14.

Δύο τρίποντα σε δύο διαδοχικές επιθέσεις της Καρδίτσας γεφύρωσαν γρήγορα την απόσταση που δημιουργήθηκε στην πρώτη περίοδο και μάλιστα η ομάδα του Παπανικολόπουλου, δείχνοντας υπομονή στο παιχνίδι της βρήκε κι άλλες λύσεις και πήρε προβάδισμα οχτώ πόντων (21-29 στο 15’). Ο Προμηθέας πήρε σκορ από τον Χογκ αλλά ήταν εμφανής η έλλειψη ενέργειας και στο τέλος του ημιχρόνου η Καρδίτσα του είχε βάλει ήδη δύσκολα (27-35).

Ο Προμηθέας έβγαλε περισσότερη ένταση στο παιχνίδι του. Στα μισά της τρίτης περιόδου πλησίασε στον πόντο (41-42) και λίγο μετά προσπέρασε (54-49 στο 28’) με τον Κουλμπόκα πρωταγωνιστή, αφού ο Λιθουανός έμεινε άποντος στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε 14 πόντους στην τρίτη περίοδο. Το τέλος της βρήκε τους Πατρινούς μπροστά με 58-51 έχοντας κάνει επιμέρους σκορ 31-16.

Η διαφορά άνοιξε στους 10 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (66-56 στο 33’) όμως ο Προμηθέας έμεινε για δύο λεπτά χωρίς σκορ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε μέχρι ενός σημείου η Καρδίτσα που έμεινε μέσα στο παιχνίδι (66-60 στο 36’). Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αισθάνονται ασφαλείς (70-65). Ένα αντιαθλητικό φάουλ στα 46’’ έδωσε μόνο έναν πόντο για την Καρδίτσα αφού ο Έβανς αστόχησε σε δύο βολές και ο Γκάλινατ σε μία (72-66). Ο Κάουαν δεν τους μιμήθηκε (74-66 στα 22’’) και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα ήταν «αόρατος» στο πρώτο ημίχρονο αλλά το προσωπικό ξέσπασμα του στην τρίτη περίοδο άλλαξε και τη ροή του αγώνα. Ο Λιθουανός σημείωσε 14 πόντους σε αυτό το διάστημα και ο Προμηθέας έβαλε το νερό στο αυλάκι. Είχε συνολικά 18, τέσσερα ριμπάουντ και έξι κερδισμένα φάουλ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα λάθη διαδραμάτισαν ίσως τον πιο σημαντικό ρόλο. Η Καρδίτσα έκανε διπλάσια από εκείνα του Προμηθέα (20 έναντι 10) και η αχαϊκή ομάδα σημείωσε διπλάσιους πόντους από εκείνους της θεσσαλικής από αυτά τα λάθη (22 έναντι 11)

Photo Credits: Eurokinissi