16.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Προμηθέας – Γκραν Κανάρια 93-82: Το πήρε μά – Γκικα (vids)

Ο Προμηθέας είναι γεμάτος, είναι ποιοτικός, έχει θάρρος και.. θράσος και 2/2 στο Eurocup. Το 93-82 επί της Γκραν Κανάρια ήρθε με παλικαρίσιες ανατροπές μέσα στο παιχνίδι, όχι μόνο μια φορά, για την ελληνική ομάδα που σούταρε με εκπληκτικό ποσοστό στο τρίποντο, σκόραρε για άλλη μια φορά 90+ πόντους, είχε ασταμάτητο και πάλι τον Τζο Γιανγκ, αλλά καθοριστισκούς και πολλούς άλλους παίκτες κατά διαστήματα και ειδικά τον Νίκο ΓΚίκα που σήμανε και ενορχήστρωσε την τελική ανατροπή.

Ο Προμηθέας ήταν διπρόσωπος στο πρώτο ημίχρονο. Εξαιρετικός και στις δύο πλευρές στο πρώτο μισό, με αιχμή του δόρατος τους Γιανγκ και Κάουαν και σωστή άμυνα, έφτασε και στο +9 και έκλεισε στο 22-19. Επιπόλαιος στην άμυνα στο δεύτερο, έδωσε χώρο δράσης στον Μπρουσίνο, δε βρήκε λύσεις από άλλους παίκτες ο ίδιος επιθετικά, δέχτηκε 27 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο κυνηγώντας, με το σκορ στο 40-46

Ο Προμηθέας έπαιξε μονοδιάστατα στην επίθεση και κυρίως άμυαλα στο μισό τρίτο δεκάλεπτο, όλοι πήγαιναν σε 1 εναντίον ενός και γίνονταν εύκολη λεία και οι Ισπανοί κάνοντας τα βασικά πήγαν στο +11, 48-59 στο 25'. Οταν ηρέμησαν οι παίκτες του Γιατρά, απείλησαν από κοντά, άνοιξαν πεδίο στον Γιανγκ αναγκάζοντας τον αντίπαλο να κλείσει, ο αμερικανός πήρε μπρος σαν το πρώτο δεκάλεπτο και στο 29' το σκορ ήταν 66-67 και το δεκάλεπτο έληξε 66-70 έχοντας ξανά παιχνίδι.

Το 73-80' στο 33' έδειχνε ότι ο Ισπανοί επέβαλλα και πάλι τον ρυθμό τους, αλλά... μόνο έδειχνε. Οι παίκτες του Γιατρά είχαν πατήσει γερά και με εντυπωσιακό σερί 17-2(!) μέχρι το 39'30'' βρέθηκαν στο 90-82 και με τη νίκη στα χέρια τους. Δυο τρίποντα από τον Γκίκα, τον παίκτη... καταλύτη στην ανατροπή και τον Σϊμπσον έκαναν το 82-82, 88-82 και όλα είχαν τελειώσει.

ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Μοιάζει παράδοξο σε ομάδα που έχει παίκτη με παραγωγικότητα 34 πόντων να... αμφισβητείται ο τίτλος του πολυτιμότερου. Εννοείται ότι ο Τζο Γιανγκ ήταν το στήριγμα του Προμηθέα στο μεγάλο μέρος του ματς, όμως το παιχνίδι που έχει κάνει ο Νίκος Γκίκας ήταν απολαυστικό, με 15 πόντους σε 15 λεπτά, με 4/4 τρίποντα, 1 ασίστ και κανένα λάθος, αφού οργάνωσε υποδειγματικά τη μεγάλη αντεπίθεση του Προμηθέα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 15/23 τρίποντα και 65,3% ήταν ένα εκπληκτικό ποσοστό, το... στήριγμα του Προμηθέα στο ματς και εν τέλει αυτά που του διασφάλισαν τη μεγάλη νίκη.