17.6 C
Τετάρτη, 23 Οκτωβρίου, 2024

Προμηθέας – Γαλατασαράι 75-79: Ο “σούπερμαν” Ουόκερ δεν πρόλαβε (vid)

Ο Προμηθέας... ξόδεψε πολύτιμο χρόνο χωρίς ρυθμό, έτρεξε για μια επική ανατροπή, όμως έφυγε από το γήπεδό του ηττημένος με 79-75 από τη Γαλατασαράι. Στο 2-1 οι Τούρκοι στον όμιλο, στο 1-2 ο Προμηθέας και ο Τζόρνταν Ουόκερ έχασε την ευκαιρία να γίνει ο άνθρωπος της... χρονιάς στο BCL,  αφού οι 19 σερί πόντοι που σκόραρε για να φέρει τον Προμηθέα μπροστά από το -15 στο 35', δεν έφταναν τελικά για να αποφευχθεί η ήττα.

Το παιχνίδι πήρε τρελό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με εκατέρωθεν τρέξιμο και τρίποντα. Η Γαλατά βλέποντας αστοχία από μακριά, πέρασε τη μπάλα μέσα και εκεί ήρθε για τον Προμηθέα το πρόβλημα Ντελγάδο.

Από το ισορροπημένο 17-19 του δεκαλέπτου, οι Τούρκοι υπερτερώντας και στα ριμπάουντ σταδιακά έχτισαν μια διαφορά που έφτασε και σε διψήφια τιμή, 37-27 στο 16'. Το τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου "αφύπνισε" την άμυνα, ο Προμηθέας έκλεψε και σκόραρε και με συνοπτικές διαδικασίες "μάζεψε" το ματς μέχρι το 38-40 του ημιχρόνου, που είχε για τους Πατρινούς αιχμές του δόρατος Ιβούντου και Χρυσικόπουλο

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν... σκέτη απελπισία για τον Προμηθέα. Τραγικές επιθετικές επιλογές, καμία συνοχή και η Γαλατά που έκανε καλά τα στοιχειώδη, το έκλεισε στο 48-61 και είχε αποκτήσει παράσταση νίκης.

Οι Τούρκοι πήγαν μέχρι και το +15, 54-69, ο Παπαθεοδώρου έκανε την ύστατη προσπάθεια... αφύπνισης, το πρώτο δείγμα ήταν άκρως θετικό με ένα 7-0 για το 61-69 σε ενάμισι λεπτό!

Το σερί διευρύνθηκε σε 16-0 με τον Ουόκερ να έχει σκοράρει και τους 16 πόντους(!) και να φέρνει τον Προμηθέα μπροστά με 70-69 στο 37'30''!

O Κάμινγκς στα 25'' έσπασε την ισοπαλία για το 75-77 και ο Προμηθέας πήρε το τάιμ άουθτ οργάνωσης της τελευταίας επίθεσης. Ο Ουόκερ βρήκε διάδρομο και έφτασε στο λέι απ, όμως, ο Πάλμερ κυνήγησε και τον έκοψε, στα 8'' η Γαλατά πήγε στις βολές με τον Λίβνγκστον, αυτός τις έβαλε για το 75-79 και το φινάλε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η υπεροχή της Γαλατά στον πάντα κομβικό τομέα των ριμπάουντ ήταν συντριπτική. 43 έναντι 25, που "πόνεσαν" τον Προμηθέα κι έτσι που πήγε το ματς, ίσως και να το έκριναν.