16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Προμηθέας – Χάποελ Χολόν 92-93: Γλίτωσε τα χειρότερα κι ελπίζει (vids)

Ο Προμηθέας βρέθηκε για μεγάλο διάστημα αντιμέτωπος με ήττα και... καταστροφική απώλεια και της διαφοράς από τη Χάποελ Χολόν, έκανε ηρωική αντεπίθεση έχοντας το τελευταίο σουτ δικό του, έχασε με 93-92 και... σχεδόν χαμογέλασε. Μπορεί η πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League να μην ήρθε απόψε, όπως θα γινόταν με νίκη, αλλά τουλάχιστον "σώζοντας" τη διαφορά των 9 πόντων ο Προμηθέας κρατάει την τύχη του στα χέρια του. Με νίκη του στα Ανω Λιόσια την επόμενη Τετάρτη προκρίνεται, ακόμα και με ήττα αν χάσει και η Χάποελ εντός από τη Μούρθια.

Ο Προμηθέας είχε το πρώτο ξέσπασμα στον αγώνα, όταν μετά τα πρώτα εκατέρωθεν επιφυλακτικά λεπτά, με τον Κάουαν να παίρνει μπρος προηγήθηκε με 24-18 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-21.

Οι παίκτες της Χάποελ έβλεπαν το καλάθι σαν... βαρέλι από τον τρίποντο και με καταιγισμό από εκεί έτρεξαν σερί 15-1 που τους έφερε στο 33-25 στο 13' και με τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια τους.

Ο Προμηθέας πήγε αγχώθηκε και πήγε σε βιαστικές επιλογές, η Χάποελ στο 15' είχε καλύψει και τη διαφορά, 27-38 και το ημίχρονο έληξε με 34-47 και τη μεν Χάποελ να έχει 7/12 τρίποντα, τον δε Προμηθέα 2/13.

Η άνοδος του Ετσενίκε και κάποια τρίποντα του Ρέινολντς έδωσαν μια πρόσκαιρη ώθηση στον Προμηθέα που έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια, όμως, οι Ισραηλινοί συνέχισαν να τα βάζουν από παντού και στο 30' το σκορ ήταν 59-73 και η ανηφόρα μεγάλη.

Ο Προμηθέας μπήκε να πιέσει για να παίξει τα ρέστα του στην τελευταία περίοδο, αφού υπήρχε και ο στόχος της... παρηγοριάς, αν δεν κατάφερνε την ολική ανατροπή, να υπερασπιστεί το +9 του πρώτου αγώνα.

Στο 33' έφτασε εκεί τη διαφορά, 65-74 έχοντας αγχώσει με την πίεσή του τον αντίπαλο και έχοντας βρει και μακρινό σουτ. Η Χολόν αντιδρούσε ψύχραιμα, κρατούσε πέριξ της διψήφιας τη διαφορά, όμως πλέον ήταν φανερό ότι ο Προμηθέας το πίστευε και ο Κάουαν... ακόμα περισσότερο και το κοντό σχήμα που είχε επιλέξει ο Παπαθεοδώρου βοηθούσε το πλάνο.

Στο 38'50'' με ένα ακόμα δικό του τρίποντο, ο Προμηθέας πλησίαζε στο σουτ, 88-90 και με δύο δικές του βολές στα 40'' ισοφάριζε σε 90-90. Μετά το τάιμ άουτ, ο Κρόφορντ βρήκε τρίποντο για το 90-93 στα 36''.

Στα 28'' ο Κάουαν στις βολές, με 1/2 έκανε το 91-93, αλλά η πίεση στην επαναφορά απέφερε βήματα υπέρ του Προμηθέα. Στα 10'' ο Κάουαν έβγαλε τον Κόφι... τετ α τετ κάτω από το καλάθι, όμως, το φάουλ απέτρεψε το σκορ και στις βολές μπήκες μόνο η δεύτερη για το 92-93.

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να ξανακάνουν λάθος την επαναφορά με απίστευτο γλίστρημα της μπάλας από τα χέρια του Χάρις. Ο Προμηθέας είχε 9,3'' για την ολική επαναφορά. Ο Χέιλ... μιμήθηκε τα λάθη, η Χολόν κράτησε τη νίκη.

ME TH ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα τρίποντα έπαιξαν μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη και την... κατάληξη του αγώνα, αφού αμφότεροι στήριξαν πολλά σε αυτά όμως, οι μεν Ισραηλινοί σούταραν με 14/25, οι δε Πατρινοί με 14/36.