21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-Χάποελ 83-100: Τον ισοπέδωσε! (vid)

Ο Προμηθέας κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο στο "Δ. Τόφαλος" και δέχθηκε βαριά ήττα από την Χάποελ Τελ Αβίβ με 100-83 στην Πάτρα. Κομβικό σημείο του ματς το σερί 18-0 στο ξεκίνημα του β' μέρους, που ήταν καταδικαστικό για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου.

Σε χαμηλά επίπεδα κυμάνθηκε το σκορ στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Προμηθέας και Χάποελ δεν είχαν καλή σύνδεση με το τρίποντο και κανένας εκ των δύο δεν ξέφυγε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί εμφανίστηκαν καλύτεροι και πήραν ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων στην ανάπαυλα (32-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πάτρας... ξέχασε να κατέβει. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 18-0 της Χάποελ. Σε μόλις λίγα λεπτά η διαφορά είχε ήδη εκτοξευθεί πάνω από τους 20 πόντους. Το σκηνικό έμοιαζε δύσκολο να ανατραπεί από τον Προμηθέα καθώς η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 53-73 με ένα επιμέρους 36-21. Το... ποτάμι δε γύρισε πίσω και οι Πατρινοί ηττήθηκαν με 100-83.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.