29.4 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Προμηθέας-Άρης 87-88 : Θρίαμβος με Superman Τολιόπουλο (pics+vids)

Σε ένα ματς θρίλερ, ο Άρης κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη απέναντι στον Προμηθέα με τον Βασίλη Τολιόπουλο να πετυχαίνει ένα μοναδικό μπάζερ μπίτερ, γράφοντας το τελικό 88-87 υπέρ της ομάδας του και να στέλνει τους "κιτρινόμαυρους" στα ημιτελικά.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Άρης ήταν εκείνος που μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, καταφέρνοντας να χτίσει  διψήφια διαφορά με την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα και σκορ 7-18. Με τον Μπλούμπεργκς να είναι καυτός από το τρίποντο και τους Θεσσαλονικείς να κάνουν πάρτι στο καλάθι των Πατρινών, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15 πόντους διαφορά και έχοντας σημειώσει 31 (!). Παράλληλα, ο Άρης μάζεψε σε αυτό το διάστημα 17 ριμπάουντ έναντι μόλις τεσσάρων του Προμηθέα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας βελτίωσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία, όμως τα πολλά λάθη και η μεγάλη αστοχία του από την περιφέρεια δεν του επέτρεψαν να μειώσει την διαφορά η οποία παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με το 50-35 υπέρ του. Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους μέχρι εκείνο το σημείο ήταν οι Μπλούμμπεργκς και Γκάλινατ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Προμηθέα Ετσενίκε και Ρέινολντς πάλευαν μόνοι τους έχοντας πετύχει μαζί τους 20 από τους 35 πόντους των γηπεδούχων.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Χέιλ πήρε την κατάσταση στα χέρια του για τον Προμηθέα και με 10 δικούς του πόντους η διαφορά έπεσε στους έξι. Την ίδια ώρα ο Γιάννης Καστρίτης έπρεπε να διαχειριστεί το φόρτωμα με τρία φάουλ των Ντε Σόουζα και Γκάλινατ και με τέσσερα των Μποχωρίδη και Σανόγκο. Σαν να μην έφτανε το πρόβλημα με τα φάουλ, οι Θεσσαλονικείς είδαν τον Ρόνι Χάρελ να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το παρκέ εξαιτίας μίας άτσαλης πτώσης στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Με τον Ετσενίκε να παίρνει την σκυτάλη από τον Χέιλ, ο Προμηθέας επανήλθε για τα καλά με ένα ανεπανάληπτο τρίτο δεκάλεπτο και την διαφορά από τους 18 να πέφτει στον πόντο.

Σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά ξεκίνησε από την αρχή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης είδε τον Σανόγκο να αποβάλλεται με πέμπτο φάουλ. Το παιχνίδι μετατράπηκε σε ροντέο με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι πολλές. Για τους φιλοξενούμενους, με πέντε φάουλ αποβλήθηκαν και οι Ντε Σόουζα, Μποχωρίδης.

Με το σκορ στο 82-79, ο Σταρκ πέτυχε ένα σπουδαίο σουτ τριών πόντων ισοφαρίζοντας το παιχνίδι ενώ στην συνέχεια ο Άρης πήρε προβάδισμα δύο πόντων με το εύστοχο ζευγάρι βολών από το Γκάλινατ. Μέχρι να έρθει στιγμή του Κάμερον Ρέινολντς να ευστοχήσει για τρεις από την γωνία και να δώσει εκ νέου προβάδισμα ενός πόντου στους Πατρινούς, 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ήρωας για τον Άρη επιχείρησε να γίνει ο Σταρκ, με τον Αμερικανό όμως να αστοχεί σε δίποντο. Ο Τζορτζ Πάπας ευστόχησε στο ζευγάρι βολών όμως ο απόλυτος ήρωας για τον Άρη έμελλε να γίνει ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη βολή που επιχείρησε και κέρδισε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ, ευστοχόντας σε ένα απίθανο νικητήριο τρίποντο γράφοντας το τελικό 88-87.

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 5 (1), Ετσενίκε 19, Χάμιλτον 2, Χέιλ 15 (2), Κόνιαρης, Κάουαν 13 (3), Καραγιαννίδης 1, Ρέινολντς 9 (1), Στέφενς, Μπαζίνας 3 (1), Πάπας, Πλώττας

Άρης (Καστρίτης): Γκάλινατ 28 (3), Μπλούμπεργκς 17 (2), Μποχωρίδης 2, Σανόγκο 4, Χάρελ 3, Ντε Σόουζα 4, Καλογήρος, Κατσίβελης 2, Τολιόπουλος 15 (2), Σλαφτσάκης, Σταρκ 3 (1), Περσίδης