20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Προμηθέας – Άρης 70-57: Αφεντικό για την τετράδα (pic, vids)

Ο Προμηθέας πήρε το ντέρμπι με τον Άρη με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Basket League, επικρατώντας με 70-57. Έτσι τον «έπιασε» στην 4η θέση και στις 11 νίκες, έχοντας το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας αφού τον νίκησε δύο φορές, οπότε η τετράδα της κανονικής περιόδου είναι στο χέρι του.

Η αχαϊκή ομάδα έψαχνε για ένα μεγάλο αποτέλεσμα δεδομένου ότι στις εννιά προηγούμενες αγωνιστικές μετρούσε μόνο τρεις νίκες, γεγονός που την έφερε σε μειονεκτική θέση έναντι τόσο του Άρη, όσο και του Περιστερίου. Το βρήκε, έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, το οποίο έφτασε ακόμη και στους 15 πόντους. Όσες φορές το απαίτησε το παιχνίδι μάλιστα, κατάφερε να απαντήσει στην πίεση του Άρη. Παράλληλα ο Προμηθέας μετά το σημερινό αποτέλεσμα, πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο κρίσιμο ματς της Τρίτης (5/3, 19:00) με τη Μούρθια για το BCL.

Ο Άρης, αγωνιζόμενος χωρίς τον Γκάλινατ αλλά και τον Φίλλιο, υποχρεώθηκε στην ήττα μετά από το σερί των τεσσάρων, πολύ σημαντικών νικών επί ΑΕΚ, Κολοσσού, Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ. Χρειάζεται πλέον μία νίκη παραπάνω από τον Προμηθέα στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές για να πάρει θέση στην τετράδα της κανονικής περιόδου. Προέχει ωστόσο το μεγάλο παιχνίδι της Τετάρτης (6/3, 19:00) με την Προμετέι για το Eurocup.

Η συνέχεια, μετά τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τους, έχει εντός έδρας ματς κόντρα στο Μαρούσι για τον Άρη (10/3, 18:00) και εκτός έδρας ματς με την ΑΕΚ για τον Προμηθέα (9/3, 20:15).

Με τον Κόνιαρη να αναλαμβάνει να κρατήσει τον Τολιόπουλο μακριά από την μπάλα, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 7-0 στο τρίλεπτο και στη συνέχεια, με την είσοδο του Ετσενίκε βρέθηκε στο +8 (11-3). Ο Άρης που είχε 1/5 σουτ και 5 λάθη στο πεντάλεπτο, πήγε γρήγορα στη second unit με την είσοδο των Σταρκ, Κατσίβελη και Μπάνκστον. Με αυτήν πλησίασε στους τρεις (17-14) πριν διαμορφωθεί το 20-14 της πρώτης περιόδου, αφού δεν έκανε λάθος στο δεύτερο μισό της και πήρε επτά πόντους από τον Αμερικανό σέντερ.

Ο Καστρίτης θέλοντας να γίνει πιο πιεστική η ομάδα του, επιστράτευσε ένα πολύ χαμηλό σχήμα με τρία γκαρντ και τους Σανόγκο, Σλαφτσάκη κοντά στο καλάθι όμως ο Άρης δεν μπήκε καλά στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, όπως στην πρώτη περίοδο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας, προηγούμενος για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (27-14 στο 13’). Ήταν το καμπανάκι που άκουσαν οι φιλοξενούμενοι αφού απάντησαν με ένα σερί 12-4, μειώνοντας στους πέντε (31-26). Οι γηπεδούχοι ωστόσο διατήρησαν τον έλεγχο της κατάστασης ως το τέλος του ημιχρόνου, που τους βρήκε μπροστά με 37-29.

Παράλληλα ο Άρης έχασε στις αρχές της περιόδου με τραυματισμό στο γόνατο, τον Δημήτρη Κατσίβελη...

Ο Άρης μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο πλησιάζοντας στους δύο (38-36) αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια αφού παράλληλα ο Προμηθέας έβγαλε γρήγορα αντίδραση. «Έτρεξε» σερί 18-5 ως το τέλος του δεκαλέπτου, στέλνοντας τη διαφορά στους 15 (56-41) και βάζοντας το ένα χέρι του πάνω στη νίκη.

Όπως στην τρίτη, έτσι και στην τέταρτη περίοδο ο Άρης έδειξε σημάδια ανάκαμψης αφού με ένα σερί 10-0, μείωσε στους πέντε (56-51 στο 35’). Η εξέλιξη αυτά έφερε το στοιχείο της νευρικότητα στον Προμηθέα που έμεινε χωρίς σκορ για 5:35 μέχρι που ο Κάουαν τον ξεκόλλησε με τρίποντο που έκανε το 59-51. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το 59-54 αλλά στη συνέχεια χρεώθηκε τεχνική ποινή γιατί κάτι είπε προς τον έναν διαιτητή, κάνοντας έξαλλο τον Καστρίτη.

Ο Άρης δεν βρήκε τον τρόπο για να επιστρέψει αφού ο Προμηθέας διατήρησε την ψυχραιμία του και ένα προβάδισμα που του έδωσε ως το τέλος μία σχετική άνεση.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Δεν υπήρξε κάποιος που να ξεχώρισε περισσότερο από τους υπόλοιπους στη νίκη του Προμηθέα. Ο πιο σταθερός ωστόσο ήταν ο Χάντερ Χέιλ που τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Στα… ψιλά της στατιστικής κρύβονται οι μεγαλύτερες διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Προμηθέας σημείωσε 25 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ έναντι 13 του Άρη, ενώ και το 19-2 των πόντων στο transition διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο σε ένα ματς με χαμηλό σκορ.

Photo Credits: Eurokinissi