20.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Προμηθέας – Απόλλωνας 80-60: Τον κοίταξε…. αφ’ υψηλού (vids)

Οι οιωνοί έτσι κι αλλιώς δεν προμήνυαν ντέρμπι στο... ντέρμπι της Πάτρας και αυτοί δικαιώθηκαν πανηγυρικά. Ο Προμηθέας που είναι εξ ορισμού πληρέστερη και με άλλους στόχους ομάδα από τον Απόλλωνα, τον βρήκε και με τις σημαντικές απουσίες των Ντέιβις, ΜακΛάφλιν και Μολφέτα και μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο. Το τελικό 80-60 ήρθε με άνεση, αλλά και καλή εμφάνιση για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που αντιμετώπισε σοβαρά το παιχνίδι, δεν υποτίμησε τον αντίπαλο και έφτασε το ρεκόρ της στο 10-4, που ουσιαστικά είναι το τρίτο καλύτερο της Basket League αν και η θέση της είναι χαμηλότερη λόγω εκκρεμών αγώνων. Ο Απόλλωνας είναι στο 5-11 και με άνεση δύο νικών απόσταση από Ιωνικό και Ηρακλή, τον οποίο υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική σε ένα κρίσιμο παιχνίδι.

Το παιχνίδι φάνηκε από νωρίς πού θα πήγαινε. Ο Προμηθέας στόχευσε την... άδεια ρακέτα του Απόλλωνα και με τον Γκάντι αρχικά σε ρόλο και οργανωτή αλλά και εκτελεστή και εν συνεχεία με Γκραντ και Αγραβάνη να μην έχουν αντίπαλο, άρχισε να χτίζει διαφορά. Την ίδια ώρα, ο Απόλλωνας πόνταρε αναπόφευκτα στο τρίποντο, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος.

Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 25-18, στο ημίχρονο είχε φτάσει ήδη σε διψήφια τιμή η διαφορά, 46-33 και στο 30' είχε ξεπεράσει τους 20 πόντους, 61-40 έχοντας περιορίσει το ενδιαφέρον μόνο στην έκταση της τελική διαφοράς.

ΝΙΑΤΑ: Δίπλα στους νεαρούς Μπαζίνα και Τανούλη του Προμηθέα και τον Τσιακμά του Απόλλωνα που παίρνουν τις ευκαιρίες του, ήρθαν σήμερα στ παρκέ και οι Βασιλείου, Λάγιος για τον Προμηθέα και Κογιώνης, Παπαφωτίου του Απόλλωνα για να δημιουργήσουν μια εικόνα... νιάτων και αισιοδοξίας.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η μοναδική ελπίδα του Απόλλωνα να παραμείνει για κάποιο διάστημα ανταγωνιστικός σήμερα στο ματς ήταν το τρίποντο, όμως, με απολογισμό 4/27 όλα κρίθηκαν πολύ νωρίς.