24.5 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-ΑΕΚ 85-72: Με οδηγό Κάουαν νίκη και διαφορά! (vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην ΑΕΚ, επικράτησε με 85-72, παίρνοντας και τη διαφορά από την Ένωση στη μάχη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα εν όψει πλέι οφ. Ηγέτης των Πατρινών και πρώτος σκόρερ ο "διπλός" Κάουαν με 22 πόντους και 12 ασίστ. Στο 11-9 ο Προμηθέας, στο 12-8 η ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ, κάτι που της έδωσε ένα προβάδισμα επτά πόντων (8-15) και ανάγκασε τον Γιάννη Χριστόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 8-0 και προσπέρασε με 16-15. Οι Πατρινοί σε εκείνο το σημείο είχαν τον ρυθμό, την ώρα που οι "κιτρινόμαυροι" δυσκολεύονταν να βρουν τη σύνδεσή τους με το καλάθι. Στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα το σκορ ήταν στο 22-21. Το ματς ήταν πολύ ισορροπημένο και στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά και τον Προμηθέα στο τέλος με ένα μικρό σερί 5-0 να πηγαίνει στο +5 στην ανάπαυλα (47-42).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι Πατρινοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, βρήκαν λύσεις επιθετικά σε αντίθεση με την ΑΕΚ και έπιασαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (60-48). Κάπου εκεί ξεκίνησε η "κιτρινόμαυρη" αντεπίθεση. Το τρίποντο του Ουίλιαμς επισφράγισε την επιστροφή της Ένωσης, που με ένα σερί 12-0 εκμηδένισε το προβάδισμα των Πατρινών (60-60). Όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν σε αυτό ισόπαλες. Με ένα σερί 12-0 (72-60) ο Προμηθέας έχοντας μπροστάρη τον Κάουαν ανέκτησε τη χαμένη διαφορά, ανεβάζοντάς τη και πάλι σε διψήφια επίπεδα, θέτοντας βάσεις νίκης. Οι Πατρινοί όχι μόνο πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά και τη διαφορά που μπορεί να αποδειχθεί ιδιαίτερα χρήσιμη σε περίπτωση ισοβαθμίας.

"ΔΙΠΛΟΣ" ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΣ: Ο Άντονι Κάουαν ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, με τον γκαρντ του Προμηθέα να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους και 12 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ "ΚΛΕΙΔΙ": Η ΑΕΚ με ένα σερί 12-0 μετέτρεψε το 60-48 σε 60-60 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Προμηθέας της το πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου και με ένα σερί 12-0 ανέκτησε πολύ γρήγορα τη διαφορά.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.