33.7 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Προμηθέας – ΑΕΚ 80-79: “Κάστρο” πρόκρισης με δίδυμο “φωτιά” (vids)

Ο Προμηθέας βγήκε θριαμβευτής από τον πρώτο "εμφύλιο" της φάσης των "16" του Basketball Champions League και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης. Το 80-79 επί της ΑΕΚ ήρθε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που θύμισε το αντίστοιχο του πρωταθλήματος έστω και σε χαμηλότερο σκορ και είχε μεγάλους πρωταγωνιστές για τον Προμηθέα το δίδυμο Κάουαν και Χέιλ με τον πρώτο να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι σε οργάνωση και σκορ και τον δεύτερο να παίρνει την ομάδα πάνω του επιθετικά στα καθοριστικά σημεία. Η ΑΕΚ με πολύ καλή άμυνα έβαλε δύσκολα στον Προμηθέα, είχε διαστήματα ελέγχου του αγώνα, αλλά υστέρησε σε σημαντικές λεπτομέρειες.

Το παιχνίδι πήγε σε ψηλό τέμπο από την αρχή, θυμίζοντας το πρόσφατο του πρωταθλήματος, αλλά φέρνοντας και αρκετά λάθη εκατέρωθεν. Ο Προμηθέας έλεγξε το πρώτο δεκάλεπτο, είχε μικρό προβάδισμα, το έκλεισε με 20-18 αλλά και με... 6-5 στα λάθη.

Η αμυντική προσήλωση της ΑΕΚ στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου ήταν εντυπωσιακή. Από το 27-24 μπλόκαρε τελείως τους γηπεδούχους, έτρεξε δικό της σερί 12-0 για το 27-36, πήγε και σε διψήφια διαφορά, 28-38 στο 19', είχε υποχρεώσει τον Προμηθέα σε 11 λάθη και το ημίχρονο έκλεισε στο 35-40

Τίλμαν και Μόργκαν ήταν πολύ αποτελεσματικοί μέσα στις ρακέτες, το τρίποντο κρατούσε τον Προμηθέα με το πολύ καλό 5/10 που είχε στο ημίχρονο.

ΤΟ ξέσπασμα που έψαχνε ο Προμηθέας για να απεγκλωβιστεί του το πρόσφερε το γνωστό δίδυμο. Ο Αντονι Κάουαν, κυρίως αυτός, με προσωπικό κρεσέντο τρίποντων αλλά κακι γενικά σκοραρίσματος και ο Χάντερ Χέιλ από κοντά, έφεραν το σκορ από το 42-51 στο 52-51, έβαλαν τους Πατρινούς σε ρυθμό, τους έφεραν μπροστά με 62-58 στο κλείσιμο της περιόδου.

Ο Προμηθέας έφτασε και στο +7 αρχίζοντας την τελική ευθεία, 65-58, όμως, η ΑΕΚ... θυμήθηκε την άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου και επέστρεψε άμεσα. Το 68-68 έφερε τις ομάδες στην ίδια αφετηρία και άρχισε μια μάχη πόντο με πόντο για την τελική επικράτηση.

Στο 1'17'' για τη λήξη έγινε ίσως η φάση του αγώνα με τον Κάουαν προς τη λήξη της επίθεσης του Προμηθέα να βρίσκει πάσα... διαβήτη στη γωνία στον Χέιλ και αυτός με τρίποντο στην εκπνοή να γράφει το 78-75. Με 1/2 βολές του ίδιου το ματς πήγε στο 79-75 στα 12'' για τη λήξη και το +4 αποδείχθηκε ικανή διαφορά για να τον κρατήσει μέχρι τέλους στο... συν.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το εντυπωσιακό 50% του Προμηθέα στα τρίποντα, με 14/28 αποτέλεσε την επίδοση που σε μεγάλο βαθμό έκρινε την αναμέτρηση, αφού το μακρινό σουτ επανέφερε και κράτησε τους Πατρινούς στα δύσκολη σημεία.