17.4 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Προμηθέας-ΑΕΚ 77-75: Έμεινε ζωντανός και έφυγε για τετράδα (pic, vids)

Μέσα από μία σεζόν με ατελείωτα σκαμπανεβάσματα και αμέτρητες αλλαγές ο Προμηθέας έμοιαζε στα μάτια των περισσότερων καταδικασμένος να πάει πρόωρα για διακοπές. Η πραγματικότητα αποδεικνύεται όμως διαφορετική. Η ομάδα της Πάτρας ολοκλήρωσε τη δουλειά που άρχισε την Κυριακή στα Άνω Λιόσια αφού νίκησε την ΑΕΚ με 77-75 στην παράταση, έκανε 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Χρειάστηκε να σταθεί όρθια στην τέταρτη περίοδο στην οποία υπέστη καθίζηση και έχασε τη διαφορά των 12 πόντων που είχε «χτίσει».

Για την ΑΕΚ ολοκληρώθηκε άδοξα μια σεζόν που δοκίμασε τις αντοχές της σε όλα τα επίπεδα. Μένει ασφαλώς η πικρή γεύση του αποκλεισμού από τα ημιτελικά παρά το πλεονέκτημα της έδρας. Μένει όμως και η τελευταία εντύπωση μιας ομάδας που δεν τα παράτησε ποτέ. Έκανε την προσπάθεια της όμως είχε μέχρι το τέλος προβλήματα από αυτά που την ταλαιπώρησαν από την αρχή της περιόδου.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (9-3 στο 4’) όμως η ΑΕΚ είχε γρήγορη απάντηση (13-14 στο 8’) ωστόσο οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-15. Ο Προμηθέας σε αυτό το διάστημα βρήκε επτά πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Δύο από αυτούς σημείωσε στην εκπνοή της περιόδου ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Ο Φόστερ αρχικά και ο Σίμπσον στη συνέχεια επέτρεψαν στον Προμηθέα να κλείσει το ημίχρονο με το μέγιστο προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου (39-29) σημειώνοντας συνολικά 17 πόντους. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 11-0 για να πάρουν αυτό το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι τις σοβαρές δυσκολίες που είχε η ΑΕΚ στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού της. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα τελείωσε το πρώτο μέρος έχοντας 3/13 δίποντα και 4/16 τρίποντα.

Ο Προμηθέας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με πρόθεση να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι, οπότε ανέλαβαν δράση ο Γκραντ και ο Αγραβάνης. Αυτό προκάλεσε και φθορά με φάουλ στους φιλοξενούμενους (τέσσερα φάουλ ο Μαυροειδής στο 23’) που ωστόσο είχαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση, σημειώνοντας στο πρώτο πεντάλεπτο 14 πόντους. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ωστόσο συνέχισε να έχει τον έλεγχο (53-43 στο 25’). 10 λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας ήταν μπροστά με εννιά (57-48).

Η ΑΕΚ που δεν είχε χάσει την επαφή με το σκορ, πλησίασε στους έξι στο 34’ (62-56) και σίγουρα δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να αισθανθεί ασφαλής. Έγινε ακόμη πιο πιεστική μειώνοντας στους τέσσερις, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (65-62) με τρίποντο του Μπράιαν Ανγκόλα που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του. Ο Προμηθέας ήταν πια νευρικός και δεν είχε υπομονή για να ακουμπήσει την μπάλα στους ψηλούς στον βαθμό που θα μπορούσε. Από μακριά όμως ήταν άστοχος.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (65-64) με λέι απ του Ανγκόλα αλλά ο Μαυροειδής δεν μπόρεσε στα 1:15 να της δώσει το προβάδισμα. Ο Σίμπσον είχε ένα από τα πολλά άστοχα σουτ του και στα 32’’ ο Ανγκόλα με 1/2 βολές ισοφάρισε στους 65. Ο Κολομβιανός έκανε κλέψιμο αλλά έκανε και λάθος στην προσπάθεια να διεισδύσει. Ο Προμηθέας είχε μία επίθεση 7’’ την οποία μάλιστα σχεδίασε μετά από τάιμ άουτ αλλά δεν πήρε κάτι από αυτήν και το ματς πήγε στην παράταση.

Με την έναρξη της παράτασης η ΑΕΚ κατάφερε μετά από ώρα να προηγηθεί (65-67) ενώ 2,5 λεπτά πριν το τέλος της ήταν στο +3 (70-73). Ρέι με ένα τρίποντο και Γκραντ με «γκολ-φάουλ» έφεραν την ισοπαλία (75-75 στο 1:37). Κολόμ και Ανγκόλα αστόχησαν σε τρίποντα και στα 50’’ ο Σίμπσον με βολές έκανε το 77-75. Ακολούθησε επιθετικό φάουλ του Χάμερ σε σκριν, ο Άντριτς αστόχησε σε τρίποντο αλλά η ΑΕΚ δεν βρήκε το μεγάλο σουτ της νίκης αφού αστόχησε ο Ανγκόλα στην εκπνοή.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τζεράι Γκραντ κυριάρχησε στις ρακέτες και υπήρχαν σημεία του αγώνα που κρατούσε μόνος του τον Προμηθέα. Τελείωσε το ματς έχοντας 18 πόντους, 7/11 δίποντα και 14 ριμπάουντ. Ήταν εκείνος που με γκολ-φάουλ ισοφάρισε στους 75 πόντους στην παράταση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Είναι «παράσημο» για τον Προμηθέα το ότι νίκησε την ΑΕΚ έχοντας 5/28 τρίποντα. Η ΑΕΚ δεν ήταν πολύ πιο εύστοχη από μακριά (10/36) αλλά βρήκε κάποια σουτ που την έβαλαν στο παιχνίδι. Όχι όμως εκείνο που θα της έδινε τη νίκη.

Photo Credits: Eurokinissi